Üvegen keresztülnézve a múltba tekintünk?
Figyelt kérdés
A fény terjedési sebessége a közeg törésmutatójától függ. Az üveg törésmutatója 1.5, tehát a fény üvegen keresztül haladva elveszti a vákuumbeli sebességének egyharmadát. Így (kis számolgatással) ha egy 36 millió km-es üvegrúdon keresztülnéznénk, akkor az 1 perccel korábbi múltat látnánk? És ha lenne olyan technológiánk, amivel ezt össze tudnánk tömöríteni, akkor lenne múltbalátó "ablakunk"?2013. dec. 29. 23:10
1/10 anonim válasza:
Videofilmen is a múltba lát az ember. Nem nagy dolog. Azt találd ki, a jövőbe hogyan láthatunk, vagy hogy hogyan juthatunk el oda.
2/10 anonim válasza:
Most is a múltat látod, mivel a tárgyak felszínéről a fény nem azonnal jut el a szemedbe. A monitorod is kb. 30-100 nanosecundummal késéssel látod. Hisztizek is miatta amikor Cs1.6-ben lelőnek:\
3/10 A kérdező kommentje:
Jójó, a Napot 8 perccel később látjuk, a csillagokat pedig több tizen-száz évvel később, ez tiszta :) Csak ez a közegen keresztül haladva lassulás az új. Király lenne kihasználni valahogy.
2013. dec. 29. 23:33
4/10 anonim válasza:
Ezerféleképpen használják. Mondhatni alapvető fizikai tény, hogy más közegekben máshogy viselkednek az anyagok. Ne találd fel a spanyolviaszt!
6/10 anonim válasza:
Én se értem, ezen mi olyan meglepő...
7/10 szpeti1991 válasza:
"csillagokat pedig több tizen-száz évvel később" - sőt, olyan is van, amelyet millió évekkel később... A háttérsugárzás meg egyenesen az Univerzum "születésétől" jön felénk.
8/10 A kérdező kommentje:
Tökre félreértetek :S A fény sima vákuumbeli terjedési sebességéből adódó időbeli eltérések nyilvánvalóak számomra is, ezt nem is firtattam a kérdésben sem. Én a közegellenállását csodálom, ami annak ellenére történik, hogy a csapból is az folyik, hogy a fény sebessége mennyire alapvető fizikai állandó. Az anyagok közegellenállása is evidens, csakhogy a foton nem anyag, csak részecske-tulajdonságokkal rendelkező energia.
De ha csak én nem figyeltem fizikaórán, akkor bocsi az untatásért :) Talán azért van rajtam kívül, akinek eddig nem volt egyértelmű.
2013. dec. 30. 20:17
9/10 anonim válasza:
Ennek nincs köze a közegellenálláshoz, mert akkor a fény egyre lassabban menne, végül megállna :)
10/10 anonim válasza:
A fénynek van sebessége, és van terjedési sebessége. A kettő nem azonos fogalom, és csak abban az esetben azonos sebesség, ha a közeg = vákuum. Az előbbi állandó, mindig és mindenhol az univerzumunkban. A terjedési sebessége viszont közegfüggő, ahogyan írtad is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!