Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fénysebességnél nincs nagyobb...

Fénysebességnél nincs nagyobb sebesség?

Figyelt kérdés

Ha kidobom a lámpát az ablakon, akkor a föld középpontja felé haladó fénysugár fénysebességgel+ a nehézségi erő miatti a=10 m/s ²-el zuhan, ami elméletileg több, nem?

és akkor 299 792 458 m/s + x m/s, x nem nulla, tehát van TÖBB. Valaki megtudja cáfolni?



2014. márc. 25. 19:57
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
9 Hát igen ha te kitalálsz magadnak virtuális környezetet és írsz rá képleteket akkor ott bármi lehet ,de a kérdés a valóságról szólt ,a valóságban meg mindenki gravitációs térben mozog bár ez lényegtelen is hisz semmivel nem lehet a-b közt nagyobbat mérni mint fénysb.Kár itt okoskodnod és összezavarni a kérdezőt mert ő az alap igazságot kérdezte ami a valóság dimenziójában van.
2014. márc. 27. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
10 A buszon sem haladsz 12m/s al a járdához képest csak az életed szempontjából fölösleges a relativisztikus képlettel számolni a mozgásodat ,simán összeadhatod ,lényegtelen az eltérés.
2014. márc. 27. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
0%

Kedves okoskodó! Veled elég nehéz vitatkozni, mert te az a fajta ember vagy, aki nem tájékozódik, csak vég nélkül hajtogatja a saját hülyeségeit, amit az ujjából kiszopott. És még azt sem tudja értelmezni, amit a másik leír.


Tehát leírom még egyszer (és utoljára), mert nem érted. A vákuumbeli fénysebesség, amit c-vel szokás jelölni, az inerciarendszerekben értendő. Világos? Ha itt a földi gravitációs térben állsz egy ablakban, az nem inerciarendszer. Világos? Ergo a fény sem a szokásos c-vel terjed, hanem ennél nagyobbal. Világos? Ha kidobsz egy lámpát az ablakból, és az a gravitációs centrum felé kezd esni, akkor az ablakból nézve a lámpa fénye lassabban terjed, mint az ablak rendszerében. Világos? Ha együtt zuhannál a lámpával, akkor inerciarendszerben lennél, és akkor valóban c-nek mérnéd a fénysebességet. De az ablakból nézve nem annyi lesz. Világos? Mindezt nem én mondom, hanem az általános relativitáselmélet, azaz Einstein. Ha nem érted, akkor nézz utána és tanuld meg. Bár nem igazán hiszem, hogy agyilag fel tudnád fogni. Nem vagy elég okos hozzá.

2014. márc. 28. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező! Hasonló kérdést tett fel magának Einstein is még 16 éves korában 1895-ben. 10 évnyi gondolkodás után született meg a speciális relativitáselmélet, amely szerint ha a buszon felkapcsolsz egy lámpát, annak fénye mind a buszon utazókhoz képest, mind pedig a megállóban állókhoz képest ugyanakkor sebességgel terjed. (Itt most tekintsünk el a gravitációs tértől, mert a kérdésben a relatív mozgás a lényeg, és a gondolatkísérlet csak egy életszerű példát hoz fel szemléltetésül.)


A fénysebesség nem intervallum. Az egy adott érték, amely a terjedési közegtől függ. Vákuumban és inerciarendszerben ez annyi, amennyit te is írsz. Anyagi közegben ennél kevesebb, és nem inerciarendszerben (pl. egy forgó rendszerben) ennél kisebb és nagyobb is lehet LOKÁLISAN.


Neked is ajánlom figyelmedbe Hraskó Péter Relativitáselmélet című kitűnő könyvét, amiből elég alaposan meg lehet tanulni a részleteket. Persze matek és fizika tudás azért kell hozzá.

2014. márc. 28. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
Kis kiegészítés. A "sebesség" sem egy felfelé zárt intervallum. A sebesség egy matematikai fogalom, és bármilyen változásnak lehet sebessége. Ha pedig terjedési sebességről beszélünk, akkor pedig simán elő lehet idézni fénysebességnél nagyobbakat is. A relativitáselmélet csak azt tiltja, hogy fizikai hatás, azaz információterjedés nem történhet a vákuumbeli fénysebességnél gyorsabban.
2014. márc. 28. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

Szerintem meg olyan régen olvastad azt a könyvet hogy kevered az idődilatációt a sebességgel ,a kidobott lámpa órája fog lassabban járni a tiedhez képest de róla a fény fénysebességgel fog megérkezni minden esetben és rohadtul mindegy hogy hány gé ben állsz mert megkérdezem megint mivel mérted azt hogy kisebb vagy nagyobb volt a lámpáról érkező fény sebessége?


A gravitációs tereket is érdekesen magyarázod ,szerinted a holdnak meddig terjed a gravitációs tere ,mert elárulom hogy én most a hold gravitációs terében ülök és gépelek ,akkor most a hold inercica rendszerében vagyok? Ha jól emlékszem a fény sebessége minden inercia rendszerből nézve 1c, csak a testek órajele változik ,ezért lesz idődilatáció de ha nem vesszük figyelembe hogy az órajel a maximális sebességgel fordítottan arányos akkor a fix idővel számolva a sebességnek kell sérülnie így számolhatunk nagyobb v kisebb cét ami meg nem valósághű.


most mondd meg ☻

2014. márc. 28. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!