Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Azt olvastam valahol, hogy...

Azt olvastam valahol, hogy azóta van tér (és persze idő is), mióta az Univerzum (= anyag, kitöltés) is megvan. Na, ez nem fér a fejembe. Mi a tér, mi akotja, határozza meg, avagy hogyan jön létre, ha nem eleve adott? A többi lent.

Figyelt kérdés
Nem lehet, hogy a létezőkön kívüli, azoktól fügetlen puszta üresség, azaz a Semmi maga a tér? A létezés lehetőségének tere, ahol majd a leendő létezők megvalósulhatnak, helyet foglalhatnak, jelen lehetnek. Miért az anyag léte (holléte) határozza meg a tér létét is, és nem a tér önmagát? Ahol nincs anyag (valami), ott nincs tér se? Akkor viszont MI VAN? Az ősrobbanás előtt hol volt a tér, ha nem mindenütt csak AZ volt?
2014. márc. 11. 08:46
 1/3 moonlightsentinel ***** válasza:

A tér és az idő igazából egy és ugyanaz a dolog. A valóságban sem a hétköznapi értelemben vett tér, sem az idő nem létezik, csak az agyunk érzékeli úgy, mert ezen keresztül tudja rendszerezni a körülötte levő világot.

A tér az időnek mindössze egy másik "felfogása", hiszen arról szól, hogy milyen messze van egyik dolog a másiktól, mennyi ideig tart, amíg odaérünk a másikhoz. Ezért ilyen szinten a teret és az időt már egyként kell kezelni (a tér és idő is távolságot jelöl.)


A hétköznapi értelemben vett idő nem létezik, nincs múlt, sem jövő, csak a jelen létezik, és mivel nincs idő, nincsenek távolságok, azaz nincs a hétköznapi értelemben vett tér sem. (Ezért van az, hogy szubatomi szinten, vagy csillagászati távolságoknál az idő és a tér elkezdenek nagyon furcsán viselkedni.)


Ha az időt úgy tekintjük, mint a dolgok változásának mértékét, akkor természetesen mielőtt nem volt anyag, nem volt idő sem, mivel nem volt mi változzon. Ezzel együtt tér sem volt.


Azért nehéz ezt elképzelni, mert az idő és tér többnyire tényleg csak a mi agyunk által kitalált, rendszerezésre használt dolgok.

2014. márc. 11. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Van a természet, és vagyunk benne mi, akik azt érzékeljük. A természetben folyamatok zajlanak, és ennek megértéséhez, rendezéséhez az ember megalkotta a tér és idő fogalmát. Ezek tehát absztrakt dolgok, arra valók, hogy a jelenségeket rendszerezni lehessen. Ha nincsenek jelenségek, akkor mi sem vagyunk, és értelmetlenség a jelenségek rendezéséről beszélni. Ezért értelmetlenség a tér is idő fogalmáról is beszélni. Körülbelül úgy, ahogy az egész számok körében beszélünk mindenféle oszthatósági tulajdonságokról, meg maradékról, az irracionális számok körében meg nem beszélünk. Mert az ott nincs értelmezve.


És a szubatomi szinten, továbbá a csillagászati méretekben szintén ezért vannak "furcsaságok". Tulajdonképpen nincsenek furcsaságok ott se, csak ott mások a szabályok.

2014. márc. 11. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Aha! Azt régóta sejtem, hogy az idő absztrakció (nemvalóság, de elméleti segédlet a valóság értelmezéséhez), de hogy a tér is az lenne, ez új. Értsem úgy, ahogy akarom? Mert hát körös körül mindenütt teret érzékelek, abban mozgok vagy mi a szösszenet? Mindenesetre köszönöm a válaszokat és próbálom megérteni őket!
2014. márc. 11. 16:34

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!