Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért csak egyszer alakult ki...

Miért csak egyszer alakult ki az élet a Földön?

Figyelt kérdés
A Föld kialakulása után nem sokkal jelentek meg az első egysejtűek, ami azt sejteti, hogy szinte természetszerű dolog az élet kialakulása. De ha ez tényleg így volna, hogy lehet, hogy csak egyszer alakult ki az élet? Vagy ha kialakult többször is, miért csak az egyik vonal maradt fenn?

2014. márc. 9. 02:36
 1/7 anonim ***** válasza:
51%

Nem egészen világos a kérdésed. Hiszen magad írtad: a Föld kialakulása után nem sokkal kialakult az élet. Ez az élet azóta is folyamatosan létezik. Tehát hogy alakult volna ki többször is, vagy pontosan micsoda?


Ami a kérdésed másik felét illeti, itt se világos, hogy milyen "vonalra" gondolsz. Ami nem dns alapú? Vagy valamilyen más szerkezetű dns-sel működik?

2014. márc. 9. 03:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
93%

"A Föld kialakulása után nem sokkal jelentek meg az első egysejtűek, ami azt sejteti, hogy szinte természetszerű dolog az élet kialakulása."


Ja, Mari néni meg megnyerte a lottó ötöst, ez azt sejteti, hogy szinte természetszerű dolog megnyerni a főnyereményt a lottón.

Nem sokat mond az esélyekről az, ha egyetlen egyedi esetet vizsgálunk.

2014. márc. 9. 04:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Azért eléggé sok idő eltelt az első egysejtűek megjelenéséig...


Miután pedig kialakultak az élőlények, értelemszerűen a kialakulásuk életterét töltötték be először - mégpedig ott akkor már nincs esélye kialakulni egy új életnek.


Önmagában már csak azért sem, mert amint kezdene összeállni egy primitív replikátor, jön valami, és kapásból megeszi. És a helyzet később már csak "rosszabbodott" - jóformán nem tudsz szerezni ezen a bolygón olyan anyagmintát, ami tartalmaz szerver anyagot, és nem nyüszög benne az élet. Amik felzabálnak MINDENT, amit csak tudnak.


Ilyen konkurencia mellett esélytelen bármi fejlődni.


És ügye itt beüt az evolúció megint: a legelső "élőlények" valószínűleg önmagukat másolni képes óriásmolekulák voltak. Mi ezeket nem hívnánk élőnek, hiszen semmilyen életjelenséget nem mutatna, csupán megfelelő körülmények között másolja magát. Ez, egy olyan környezetben, ahol más ilyenformán "élő" egyértelműen hatalmas előny - nincs senki más a versenypályán.


Esélyes, hogy ilyen ős-replikátorból több is kialakulhatott - és fejlődésnek indult. Onnantól kezdve meg jön a "ki az életképesebb" verseny, ami hamar átcsapott "ki eszi meg a másikat hamarabb" versenybe (potom pár száz millió év múlva).


És amikor az egysejtűek benépesítették a bolygót, onnantól kezdve már nem maradt hely a kezdetleges, önmagukat replikáló molekuláknak.


Aztán jött egy kék-baktérium - és megkezdte a Föld történelmének legbrutálisabb környezet szennyezését, és fajirtását. Elkezdett egy nagyon mérgező, a legtöbb élőlény számára azonnal halálos gázt pöfögni - az oxigént. Onnantól kezdve meg megint nem volt esélye a kezdetleges molekuláknak, mert az oxigén eléggé agresszívan tönkre vágott mindent, ami nem védekezett ellene. A sejthártyás, "fejlett" membrános lények (úgy 10%-a) képes volt ezt túlélni, mert tudtak fejlődni és védekezni - akinek ez nem volt, az elpusztult (és a részeit megették).

2014. márc. 9. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Első:

Hát mi nem világos? A földön minden életforma visszavezethető 1 közös ősre, vagyis egy másik közös ős vagy soha nem létezett, vagy minden utódja kihalt. Igen, pontosan arra gondolok, hogy a Föld egy másik pontján mondjuk nem DNS alapú élet jött volna létre, hanem vmi más.


Harmadik:

Hát úgy tudom, hogy a megfelelő kihűlés után már nem sokkal. És értem a válaszodat, és bizonyára helyes is, de én arra gondolok, hogy azért elég sok időbe kellett telnie, hogy az egész Földön elterjedjen az élet, éppen ezért miért ne alakulhatott volna ki egymástól két független forma a Föld egymástól távol levő pontjain? És akkor még nem jelentettek volna egymásnak konkurenciát.

2014. márc. 9. 17:26
 5/7 anonim ***** válasza:

Mint írtam, könnyedén lehetséges, hogy a Föld több pontján is kialakultak ilyen ős-replikátorok.


De ne azt gondold, hogy kapásból hirtelen mindenhol egysejtű, majd három év múlva többsejtű élőlények voltak. És igen, minden valószínűség szerint sok időbe telt, de nem evolúciós skálán. Az élet kialakulása százmillió éveket is igénybe vehetett - konkurencia nélküli replikátorok ennyi idő alatt a rendelkezésükre álló bioszférát gond nélkül kitöltik. És ne feledd - nagy eséllyel a rendelkezésre álló bioszféra az volt, ahol elindult az első életcsíra.


És ahogy elkezdtek elterjedni, és hasznosítani a rendelkezésre álló anyagot, onnantól kezdve drasztikusan szűkölt a potenciális élet-újra kialakulás, hiszen sokkalta kevesebb volt az élettér, és az anyag. Aztán rövidesen el is fogyott, és csak a fejlődő baktérium-elődök maradtak.

2014. márc. 9. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 fGhw39-84th ***** válasza:
Nem biztos, hogy csak egyszer alakult ki. Az biztos, hogy időben nagyon közel kellett lenniük egymáshoz. Szóval, az egymással versengő kezdetleges életformák versenghettek egymással, ami oda vezethetett, hogy az egyik kiszorította a többit, és aztán az összes ma látható élőlény ennek egy életkeletkezési esemény leszármazottja.
2014. márc. 12. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Szerintem pont ezaz h nem valószínű h közel egy időpontban alakultak ki, mert akkor miért győzött volna teljesen az egyik vonal a másik fölött? Sokkal inkább tartom valószínűnek, hogy nagyobb időkülönbségek voltak az egyes életformák kialakulása között, és mire a második kialakult, az első már teljesen el volt terjedve, ezért nem volt esélye a másodiknak.
2014. márc. 13. 12:54

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!