Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha én szétküldök egy kérdőívet...

Ha én szétküldök egy kérdőívet, akkor az mintavételnek számít? Vagy az lesz a minta, és abból kell mintavételt végrehajtani?

Figyelt kérdés
Amennyiben rétegzett mintát kívánok létrehozni csinálhatom úgy, hogy kiküldök kérdőíveket, azokat tekintem a mintának. Ezt homogén részekre bontom mondjuk nem, korcsoport, foglalkozás, iskolai végzettség stb... szerint, tök mindegy. Aztán ezekből csináljak mondjuk egy egyszerű véletlen mintavételt, vagy ezek a homogén részegységek már elegendők ahhoz, hogy a válaszok alapján a megfelelő társadalmi csoportokra vagy rétegekre vonatkozóan következtetéseket vonjak le?

#statisztika #mintavétel #EV mintavétel
2014. márc. 7. 16:19
 1/1 fGhw39-84th ***** válasza:

"Ha én szétküldök egy kérdőívet, akkor az mintavételnek számít? Vagy az lesz a minta, és abból kell mintavételt végrehajtani?"

Igen, a szétküldött kérdőívek mintavételezésnek számít. A visszaérkező válaszok között persze lehet némi bias, szóval az előfordulhat, hogy maga a kiküldés random és reprezentatív, de a visszaküldés már nem. Erre gondolni kell a kiértékeléskor.



"Amennyiben rétegzett mintát kívánok létrehozni csinálhatom úgy, hogy kiküldök kérdőíveket, azokat tekintem a mintának. Ezt homogén részekre bontom mondjuk nem, korcsoport, foglalkozás, iskolai végzettség stb... szerint, tök mindegy. Aztán ezekből csináljak mondjuk egy egyszerű véletlen mintavételt, vagy ezek a homogén részegységek már elegendők ahhoz, hogy a válaszok alapján a megfelelő társadalmi csoportokra vagy rétegekre vonatkozóan következtetéseket vonjak le?"

Persze az lehet, hogy a visszaérkező válaszokat valamilyen változó mentén definiálhatsz rétegeket. De, ha ebből akarsz majd random mintavételezést csinálni, ahhoz hatalmas elemszámra lesz szükséged, egyrészt amiatt, hogy rétegeket akarsz csinálni, másrész, mert egy rétegen belül sem használsz fel minden adatot. Arról nem is beszélve, hogy amikor a rétegeket definiálod, azt mindig egy változó mentén kell tenni, és diszjunk halmazokra kell bontani a teljes populációt. Szóval szerintem amikor a statisztika prediktív erejét azzal kívánják növelni, hogy rétegzik a populációt, akkor azt előre teszik, hogy minden réteg reprezentálva legyen. Én a helyedbe nem dobnék ki adatot.

2014. márc. 7. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!