Daniell elem (elektrokémia)?
Összeállítunk egy daniell elemet, cink és rész elektródákból, egy belemerítjük cink-szulfát, és réz(II) szulfát oldatba. Rákapcsolunk egy izzót.
Mivel a cink elektródáról cink-kationok kerülnek az oldatba, ezért a cink elektród negatív töltésű lesz(a réz elektródáról pedig réz-kationok kerülnek az oldatba, csak kevesebb). Ugye ha az elektronok a vezetéken keresztül a réz elektródára "vándorolnak" akkor a cink kationok az oldatba oda "úsznak", és felveszik az elektronokat, és semlegesítődnek.
1) Az oldatba cink elektróda felé semmilyen ion nem áramlik??
2) Ha a réz elektródához "odaúszott" cink-kationok felveszik az elektronokat, akkor a réz elektródánál fémcink(elemi állapotú) fog kiválni, vagy rárakódni??
A réz elektródáról réz kationok nem kerülnek az oldatba! (Legalábbis ha össze van kötve a két elektróda, biztos nem!) A réz elektródához rézionok fognak vándorolni, itt felveszik a cink elektróda felől a vezetéken keresztül érkező elektronokat és elemi réz válik ki. Cink nem válik ki a oldatból (egyikből se).
Általában a két oldat egy sóhíddal (vagy valamilyen diafragmával) van összekötve, így a réz- és cinkionok nem tudnak átjutni egyik oldatból a másikba (helyette nagyobb mozgékonyságú ionok egyenlítik ki a töltést). De enélkül is működőképes az elem.
"A réz elektródához rézionok fognak vándorolni, itt felveszik a cink elektróda felől a vezetéken keresztül érkező elektronokat"
De ezek szerint ahogy a mondatba fogalmaztál a rézionoknak csak van valamilyen töltésük?? (És szerintem az réz2+ ionok.)
ion fogalma: Olyan atom vagy molekula mely töltéssel rendelkezik.
Van egy féltételezésem miért merül le a galvánelem (jó a feltételezésem??):
Azért merül le mert az anód oldalon az oldatba cink2+ ionok válnak ki, de ezeket semmi sem redukálja, ezért a cink elektróda(elemi állapotú) elfogy, és miután elfogyott az oldatba már csak cink2+ ionok maradnak.
"Azért merül le mert az anód oldalon az oldatba cink2+ ionok válnak ki, de ezeket semmi sem redukálja, ezért a cink elektróda(elemi állapotú) elfogy, és miután elfogyott az oldatba már csak cink2+ ionok maradnak."
Valóban ez az egyik lehetőség, amiért a Daniell elem lemerülhet. De sokkal gyakoribb eset az, hogy a réz-szulfát oldatból elfogynak a réz(II) ionok (valóban, a képletük Cu2+), mivel az oldatban általában kisebb mennyiségben vannak jelen az ionok, mint az elemi fém az elektródában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!