Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ki ismeri az entrópia maximum...

Zsuzsi94 kérdése:

Ki ismeri az entrópia maximum elvét?

Figyelt kérdés
Mivel érdekel így már többször néztem a Wikipédián de ott számomra annyira kínaiul van leírva ,hogy alig ha értettem meg valamit az egészböl a képletéröl nem is beszélve:D:D

2014. márc. 5. 04:00
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Arról van szó, hogy ha van egy zárt rendszered (legalábbis hőszigetelt), akkor abban olyan folyamatok fognak lejátszódni, hogy az entrópia nőjön, vagyis a folyamatok végén az entrópia maximális lesz.

Az entrópia szemléletes jelentése a "rendezettlenség", vagyis az állítás az, hogy a rendszer előb utóbb olyan állapotot vesz fel, amely a lehető legrendezettlenebb.

Ez praktikusanazt jelenti, hogy ha van egy zárt dobozod, benne gázzal, akkor a gáz kitölti a teljes teret, ami a rendelkezésére áll, és pl. nem gyűlik össze az összes gázrészecske a doboz egyik sarkában, hiszen előbbi rendezettlenebb állapot, mint az utóbbi.

Vagy ha pl. veszel egy tartályt, eelfelezed, a két felét elválasztod egy szeleppel és az egyik részből kiszívod a levegőt, majd megnyitod a szelepet: A szelep megnyitásakor csak az egyik térrészben van gáz, a másik üres. Az entrópia maximum elvének értelmében olyan folyamat indul meg, amely növeli a gázrészecskék rendezettlenségét, ami jelen esetben azt jelenti, hogy a gáz kitágul, vagyis a gázrészecskék átvándorolnak az addig üres térrészbe is, s egyenletesen fogják kitölteni a teljes rendelkezésükre álló térfogatot.


(Ennél jóval többet jelent maga az elv és egyébként nem csak gázokra lehet értelmezni az entrópiát, de a fenti példákon keresztükl szerintem meg lehet érteni, hogy mire megy ki az egész.)

2014. márc. 5. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Így már értem köszi!:))
2014. márc. 5. 15:32
 3/3 anonim válasza:

Szerintem a fenti két példa felületesen nézve jó, de valójában nem jó. A két példában a folyamatot a nyomáskülönbség okozza. Ez nem entrópia.

Jobb példa lenne ez: Kétféle gázzal töltünk meg egy tartályt, aztán egy idő után összekeverednek.

jan. 19. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!