Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miben különböznek a félfémek...

Miben különböznek a félfémek a fémektől?

Figyelt kérdés
7-es vagyok és idén kaptuk tantárgynak a kémiát :/

2014. márc. 3. 19:09
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Szia :)))

Mondjuk vegyünk egy félfémet: szilícium

És egy fémet: Nátrium

Meséljünk el mindent, amik ezen elemekről tudunk.

Na-Nátrium

Nagy reakciókészsége miatt elemi állapotban a természetben nem található meg, ugyanezen okból petróleum alatt kell tartani.

Helye a perrendszerben.:I.A főcsoport, 3. periódus

Ebből következik, hogy egy külső elektronja és 3 elektronhéja van. Kicsi az elektronegativitása, Pauling-féle EN skála szerint 0,93. Látható, hogy ez valóban igen kicsi. Összehasonlításként a fluor elektronegativitása: 3,98. Ha ezt az egy külső elektront leadja, egyszeresen pozitív töltésű ion, nátriumion keletkezik belőle. Igen gyakori vegyülete az nátrium klorid (NaCl) ionvegyület. Vízzel igen heves reakcióba lép, eközben igen erős bázis, nátriun-hidroxid (NaOH) és hidrogéngáz keletkezik, ami sokszor meg is gyullad a reakció során. A keletkező nátrium-hidroxid, jellemzően a legtöbb alkáli-hidroxidra, nagyon erősen lúgos kémhatású, a fenolftalein vizes oldatának színét tehát lilára változtatja. A nátrium-hidroxid vízben való oldódása exoterm. Ekkor hidroxidionok keletkeznek.

Érzékszervvel megállapítható tulajdonságai: Puha, késsel vágható (Persze nem gyurma, nem tapogatjuk xD) fém, amelyről az oxidréteget eltávolítva rövid időre látható a fémes csillogás. Mint mondottam, oxidréteget kell róla eltávolítani a fémes csillogás szerevételezéséhez (:D). Ebből következően a levegő alkotóelemeinek nagy részével is reakcióba lép.

Si-Szilícium

Itt csak a fizikait sorolom fel, mert nem fogok még egyszer ennyit írni :P

Szürke (annak is a sötétebb árnyalata), fémesen csillogó anyag. Alacsonyabb T-n szigetelőként viselkedik, magas T-n azonban vezeti az áramot.

Kémiai tulajdonságairól annyit, hogy általában viszonylag magas hőmérsékleten lép reakcióba.

Tehát iszonyatosan sok különbség van, függ az adott elemektől, hogy mekkorák, mik ezek a különbségek. A periódusos rendszerben lefelé haladva is egyre macerásabb meghatározni.

2014. márc. 3. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 sadam87 ***** válasza:
Talán azt lehet fő különbségnek mondani a két csoport között, hogy a fémek vezetők, a félfémek félvezetők (azaz alacsony hőmérsékleten szigetelők, de magasabb hőmérsékleten vezetik az áramot, ahogy az előző is írta a szilícium példáján).
2014. márc. 3. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:
A félfémek a fémes elemek csoportjába tartozik így azon belül kell tárgyalni. Adj email címet és küldök neked egy jó diasort.
2014. márc. 4. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszi szépen!

Azt hiszem, megértettem :)

2014. márc. 4. 21:07
 5/5 A kérdező kommentje:
E-mailem: netty479@citromail.hu
2014. márc. 4. 21:08

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!