Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehet párhozamos a...

Hogy lehet párhozamos a fókuszponton átmenő, s később visszavert fény a homorú tükör optikai tengelyével?

Figyelt kérdés

[link]

Tehát a fény átmegy a fókuszponton, nekiütközik a tükörfelületnek és visszaverődik párhozamosan az optikai tengellyel. Mi úgy tanultuk hogy a tükör nagyon kis részei felfoghatók apró síktükrökként, s ebből adódik hogy a geometriai középpontból a pontba húzott egyenes lesz a beesési merőleges tehát a beesési és visszaverődési szög egyenlő (alfa). tehát FBG szög=alfa valamint A GB és a visszavert sugár által bezárt szög is alfa. A párhuzamos szárú szögek tételének ismeretében tudjuk hogy így a BGF szög is egyenlő alfa. BGF egy egyenlőszárú háromszög lett, melynek alapja r, szárai r/2 hosszúak (hisz az Fg r/2 és a párhuzamos szárú háromszögek tulajdonságai alapján FB is r/2 hosszú lesz). Ebben az esetben viszont a+b=c, ami nyilván nem ad háromszöget.


Valószínűleg ott a hiba hogy síktükörként kezeljük a pontot, de a könyvben egyértelműen szerepel hogy megtehetjük, szóval nem értem a dolgot. :D


A válaszokat előre is köszönöm! :)



2014. febr. 18. 18:17
 1/4 anonim ***** válasza:
Próbálom megérteni amit írsz,de "a+b=c" teljesen érthetetlen számomra. (Sehol nincs a,b, c a szövegben, vagy az ábrán??)
2014. febr. 18. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

#1 vagyok

Jobban megértettem a problémádat, csináltam egy ábrát, hátha te is jobban megérted a válaszom:

[link]

A gyakorlatban ettől mindaz jól használható, ami a könyvedben van.

2014. febr. 18. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Pontosan ezért használnak parabolatükröt ott, ahol az egész felületet ki akarják használni.
2014. febr. 18. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Ez a probléma már a gömbös törőfelületű lencséknél is fennáll. A gömbi fókuszálás csak közelítőleg igaz, olyan sugarakra, amelyek nincsenek "messze" az optikai tengelytől és nem zárnak be vele "nagy" szöget (paraxiálisak). A középiskolás geometriai optikában végig ebben a közelítésben vagyunk leképező elemek esetén.
2014. febr. 19. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!