Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A megújuló energaiformák...

A megújuló energaiformák használata nem ugyanugy környezetkárositó?

Figyelt kérdés
Mondjuk vegyük a napenergiát. A nap sugárzási teljesitményét vegyük állandónak. Egy adott időtartományban bejön a földre adott mennyiségü energia, amit "beoszt" a környezet. Az emberi tevékenység meg elvesz ebböl az energiamennyiségböl (tök mindegy, hogy elhanyagolható mennyiséget), ezáltal ez a hiány valahol meg kell, hogy jelenjen. Nem?
2014. febr. 14. 11:07
 1/6 anonim ***** válasza:
Nem teljesen értem a logikát, hiszen mindent területegységre érdemes nézni. Azaz maximum a napelem alatt lévő terület panaszkodhatna, hogy kitakarják előle a napot. Azt hiszem csinálunk rosszabb dolgokat is, mint a napelem telepítés.
2014. febr. 14. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

"Az emberi tevékenység meg elvesz ebböl az energiamennyiségböl"


Elvenni nem lehet, legfeljebb kölcsönvenni. De a kölcsönt vissza kell adni, és ebből a tekintetből a természet nem ismer kegyelmet, a kölcsönt kíméletlenül behajtja :)


Mert mit is tesz az ember, amikor a napsugárzást a napelemekkel árammá alakítja? Kölcsönveszi a napenergiát arról a területről, amit lefed a napelemmel. A napelem alatt így a Nap nem tudja felmelegíteni a talajt. Ám az az energia, amivel az adott talajfelületet felmelegítette volna, immáron valamilyen elektromos gép meghajtása céljából kerül felhasználásra. Az a gép viszont valamilyen változást fog okozni a környezetében; e változás hatása pedig pontosan ugyanakkora lesz, mint amit a napelem nélkül a talaj felmelegedése okozott volna a környezetben.


Egy példa: mondjuk meghajtasz egy villanymotort a napelemből nyert energiával. A napelem hatásfoka mondjuk 25%, ami azt jelenti, hogy a beeső napfény egynegyede alakul elektromos energiává. A maradék 75%-nak kb. 50%-a hőenergiaként jelenik meg a napelem felületén, 25%-ot pedig visszaver a világűr felé. A hasznos energia (az árammá alakított 25%) egy része elvész a transzformátorban, vezetékben, mire elér a villanymotorig. Oda kb. már csak 20% jut el a hasznos energiából.

A villanymotor nem 100%-os hatásfokú, működése közben hőt termel. Ha ez a villanymotor mondjuk 90%-os hatásfokú, akkor a befektetett energia 10%-a hővé alakul a működése közben. Tehát az eredetileg a napelemre érkező már csak 18% alakul át mozgási energiává a villanymotorban.


Mit hajt meg a villanymotor? Mondjuk egy ventillátort. Miközben a ventillátor lapátja forog, a levegőmolekulákat tuszkolja előre. Ám mindeközben a levegő molekulái súrlódnak is a lapáton, amely közben hőenergia keletkezik. Továbbá a levegőmolekulák egymással is súrlódnak mozgásuk közben, ami ugyancsak hőenergiaként távozik a rendszerből. A ventillátor lapátjai is deformálódnak működés közben, hiszen a levegőmolekulákra kifejtett tolóerő egy ellenerővel párosul, ami ellenkező irányba feszíti a lapátokat. Ezen feszítés közben is hőenergia távozik a rendszerből.


Tehát az energia nem vész el, csak átalakul :) A folyamat során minden egyes változásnál valamekkora része hőenergiává válik a hasznos energiának, ezen hőenergiák összege pedig végeredményben pontosan megegyezik azzal a hőenergia-mennyiséggel, amely a talajt melegítette volna fel azon a területen, amelyet a napelemmel eltakartunk.

2014. febr. 14. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
De mondjuk a villamos energiából lesz informácio áramlás. Az hogy kerül vissza a környezetbe?
2014. febr. 14. 13:27
 4/6 Banc ***** válasza:
Igazából a kérdést olyan szempontból érdemes megvizsgálni, ha elképzeljük, hogy a 100%-os hatásfokkal működő napelemeket telepítünk hatalmas mennyiségben a Földre, és az energiát arra használjuk, hogy űrhajókat hajtsunk meg vele. Így a Föld megfelelő körülmények között elkezdene globálisan hűlni, nagyrészt a szelek is lecsökkennének, tehát ja, az úgy nem lenne kellemes, mondjuk ez az eset elég idealizált, de jó rajta filozofálni, hogy milyen röhejesen sok energiát nyernénk azért cserébe, hogy egy teljes bolygót lakhatatlanná teszünk :D
2014. febr. 14. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Hidd el, a természetnek semmi baja nem lesz attól, hogy X négyzetméterre nem esik napfény... Attól mondjuk már igen, hogy a napelem előállítása közben rengeteg környezetkárosító folyamat megy végbe.

G.

2014. febr. 14. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Okozhat gondot a napelem és a szélerőmű, bár egyelőre még nem széleskörűen vizsgált ez a kérdés.


www.newscientist.com/article/mg21028063.300-wind-and-wave-energies-are-not-renewable-after-all.html

2014. febr. 14. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!