A megújuló energaiformák használata nem ugyanugy környezetkárositó?
"Az emberi tevékenység meg elvesz ebböl az energiamennyiségböl"
Elvenni nem lehet, legfeljebb kölcsönvenni. De a kölcsönt vissza kell adni, és ebből a tekintetből a természet nem ismer kegyelmet, a kölcsönt kíméletlenül behajtja :)
Mert mit is tesz az ember, amikor a napsugárzást a napelemekkel árammá alakítja? Kölcsönveszi a napenergiát arról a területről, amit lefed a napelemmel. A napelem alatt így a Nap nem tudja felmelegíteni a talajt. Ám az az energia, amivel az adott talajfelületet felmelegítette volna, immáron valamilyen elektromos gép meghajtása céljából kerül felhasználásra. Az a gép viszont valamilyen változást fog okozni a környezetében; e változás hatása pedig pontosan ugyanakkora lesz, mint amit a napelem nélkül a talaj felmelegedése okozott volna a környezetben.
Egy példa: mondjuk meghajtasz egy villanymotort a napelemből nyert energiával. A napelem hatásfoka mondjuk 25%, ami azt jelenti, hogy a beeső napfény egynegyede alakul elektromos energiává. A maradék 75%-nak kb. 50%-a hőenergiaként jelenik meg a napelem felületén, 25%-ot pedig visszaver a világűr felé. A hasznos energia (az árammá alakított 25%) egy része elvész a transzformátorban, vezetékben, mire elér a villanymotorig. Oda kb. már csak 20% jut el a hasznos energiából.
A villanymotor nem 100%-os hatásfokú, működése közben hőt termel. Ha ez a villanymotor mondjuk 90%-os hatásfokú, akkor a befektetett energia 10%-a hővé alakul a működése közben. Tehát az eredetileg a napelemre érkező már csak 18% alakul át mozgási energiává a villanymotorban.
Mit hajt meg a villanymotor? Mondjuk egy ventillátort. Miközben a ventillátor lapátja forog, a levegőmolekulákat tuszkolja előre. Ám mindeközben a levegő molekulái súrlódnak is a lapáton, amely közben hőenergia keletkezik. Továbbá a levegőmolekulák egymással is súrlódnak mozgásuk közben, ami ugyancsak hőenergiaként távozik a rendszerből. A ventillátor lapátjai is deformálódnak működés közben, hiszen a levegőmolekulákra kifejtett tolóerő egy ellenerővel párosul, ami ellenkező irányba feszíti a lapátokat. Ezen feszítés közben is hőenergia távozik a rendszerből.
Tehát az energia nem vész el, csak átalakul :) A folyamat során minden egyes változásnál valamekkora része hőenergiává válik a hasznos energiának, ezen hőenergiák összege pedig végeredményben pontosan megegyezik azzal a hőenergia-mennyiséggel, amely a talajt melegítette volna fel azon a területen, amelyet a napelemmel eltakartunk.
Hidd el, a természetnek semmi baja nem lesz attól, hogy X négyzetméterre nem esik napfény... Attól mondjuk már igen, hogy a napelem előállítása közben rengeteg környezetkárosító folyamat megy végbe.
G.
Okozhat gondot a napelem és a szélerőmű, bár egyelőre még nem széleskörűen vizsgált ez a kérdés.
www.newscientist.com/article/mg21028063.300-wind-and-wave-energies-are-not-renewable-after-all.html
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!