Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kémia írásbeli emelt (két...

Kémia írásbeli emelt (két feladatot nem értek)?

Figyelt kérdés

Melyik az a fém, amelyik az oldat koncentrációjától függetlenül feloldható salétromsavban? Cu, Zn, Al, Fe, Au

A megoldókulcs szerint a Zn. De a réz is oldódik mind tömény, mind híg salétromsavban, miért nem jó a Cu?

Melyik sor tartalmazza olyan fémeknek a vegyjelét, amelyek a híg, illetve a tömény kénsavoldat közül csupán az egyikben oldhatók fel?

A:Fe, Cu, Au

B:Zn, Mg, Al

C:Pb, Co, Zn

D:Fe, Cu, Al

E:Au, Mg, Zn

A megoldókulcs szerint a D, de a Zn, Mg, Al is oldható híg kénsavban, nem? :S

A válaszokat előre is nagyon szépen köszönöm!



#fém #kémia #2010-máj
2014. febr. 8. 11:30
 1/7 anonim ***** válasza:

"az oldat koncentrációjától függetlenül"

Ha jól emlékszem, a réz máshogy oldódik 30%-os, és 70%-os salétromsav-oldatban, magyarán függ a töménységtől a reakció végbemenetele.

(De nem vennék rá mérget.:D)

2014. febr. 8. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Silber ***** válasza:

Pontosan. A Cu kétféleképp reagál a salétromsavval annak töménységétől függően. Tömény sav esetén:

Cu + 4 cc.HNO3 -> Cu(NO3)2 + 2NO2 + 2H2O

Híg esetén:

3Cu + 8HNO3 -> 3Cu(NO3)2 + 2NO + 4H2O

Szerintem hibás a feladat.

II.: D semmiképp sem lehet megoldás, mert a vasat a tömény kénsav passziválja (általános iskolai anyag). Azonban gondolom csak a betűt írtad el, és a C-re gondoltál. Nem ez okozza a kavart?

2014. febr. 8. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Nem, nem írtam el, a 2009 őszi érettségi feladatsoràban volt.(vagy a 2010 màjusi).
2014. febr. 8. 12:36
 4/7 Silber ***** válasza:

Azért kérdeztem, mert a "D" választ írtad helyesnek, de a "B" válasz elemeit soroltad fel (igen, a válaszban véletlenül "C"-t írtam). Vegyük sorra az anyagokat:

Fe: híg oldatban feloldódik, a tömény passziválja

Cu: hígban nem oldódik, tömény ÉS FORRÓ kénsav feloldja

Au: Nem oldódik

Zn: híg és tömény oldja

Mg: híg és tömény oldja

Al: híg oldja, tömény passziválja

Pb: híg oldja (lásd autóakkumulátor), tömény passziválja (lásd ólomkamrás kénsavgyártás)*

Co: Erről fogalmam nincs

Tehát A és E kiesik az arany miatt, mert nem reagál. B kiesik, mivel Al töményben passzivál míg Zn és Mg feloldódik. C kiesik, mert az ólom töményben passzivál, míg a Zn nem. Marad a D.


* Az ólomkamrás kénsavgyártásban inkább olyan 75-80%-os töménység volt elérhető, amelyet akkoriban töménynek lehetett nevezni. A gyártás során keletkező ún. Glower-sav volt a legtöményebb, azonban a termék ennél mindig hígabb volt.

2014. febr. 8. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
De ahogyan írtad Al hígban oldòdik és a Mg ill. Zn is. Akkor az miért nem jó? :S
2014. febr. 9. 09:23
 6/7 Silber ***** válasza:

Mert csak híg, illetve csak tömény kénsavval szembeni viselkedésük szerint kell vizsgálni.

Zn feloldódik hígban, és töményben is. Mg feloldódik hígban, és töményben is. Al feloldódik hígban, DE TÖMÉNYBEN NEM.

D esetén Fe és Al egy az egyben passziválódik tömény kénsavban, még a Cu sem reagál! A megtévesztő, hogy utóbbit melegíteni kéne a reakcióhoz, de szimplán hozzáöntve a savat nem látnál különösebb változást rövid időn belül.

2014. febr. 9. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Értem, rendben, köszönöm szépen, ment a zöld.
2014. febr. 9. 11:30

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!