Miért van az hogy az ember annyira különböző és más fajoknál pedig minimális eltérés van külsőleg?
arcvonásokra gondolsz? állatok se egyformák. Más a külsejük, szaguk, stb. Csak te ezt nem veszed észre, ha komolyabban megnézel két macskát, vagy akár ezret, akkor nem találsz 2 teljesen egyformát. Persze mindíg lesznek hasonlóak, de az emberek között is vannak hasonlók millióan.
Ami még egyedivé tesz minket, az a frizura, arcszőrzet, ruha. Az állatok ilyet nem tudnak.
nem vagyunk hozzászokva a felismeréshez.
annyira nem, hogy mi két ázsiait sem biztosan tudnunk egymástól megkülönböztetni és nekik is gondot okoz ez ellentétes irányban.
a két majom pontosan annyira különbözik egymástól kinézetre, mint két ember, csak nem tanultuk meg felismerni.
Mondjuk például a kutyáknál? Hasonlíts össze egy pulit egy vizslával.
Vagy vegyük a lovat: nézz meg egy muraközit meg egy angol telivért.
Ezen kívül a számunkra egyformának tűnő minden más faj egyedei is meghatározott elkülönítő jegyekkel rendelkeznek. Egy valamirevaló púposhátú bálna többszáz kilométerről felismeri, hogy pontosan melyik fajtársával beszélget, mert mindannyiuknak egyedi hangjuk van. Két feketerigó éneke is mindig különböző. És még sorolhatnám...
Valójában a dolog lényege az, hogy az ember agya a fajtársainak megkülönböztetésére van kihegyezve. Két átlagos magyar embert gond nélkül megkülönböztetünk az arcvonásaqink alapján, legyen az az ismerős postás vagy valamelyik szomszéd.
Két egyformának tűnő cserebogár ugyanennyire különbözik egymástól, csak neked nem tűnik fel. ha viszont számszerűsíted a köztük lévő különbségeket (csápok pontos hossza, fej szélessége stb.) akkor ugyanilyen varianciára fogsz bukkanni.
nem értitek a kérdést. kutyafajta, vagy lófajta hány van? az más, az kb az emberi rasszokkal egyenértékű.
na, de emberből 6 milliárd "fajta" létezik. alcsony, magas, sövány, kövér, szőke, barna, kékszemű, zöldszemű, feketeszemű, elálló fülő, rövid ujjú, hosszú orrú, satöbbi, ezek végtelen kombinációja.
Csak találgatok, de szerintem azért, mert a földrajzi elkülönülés miatt elindult az emberi faj szétválása alfajokra (rasszokra), de még mielőtt átlépték volna azt a határt, amitől a rasszok már nem képesek egymás közt szaporodni (külön fajokká válnak) megindultak a nagy földrajzi felfedezések és összeköttetés jött létre az eddig egymástól elszigetelt területek között és keveredett a génállomány.
Ha ez a globalizáció megmarad, akkor szerintem egy-két millió, de akár csak pár százezer év múlva már minden ember kb. ugyanúgy fog kinézni.
Úgy értem antropológiailag.
Mellesleg nincs igazad. A bengáli, a jávai és a szibériai tigris között óriási különbségek vannak pl. Csak mivel az élőhelyük hasonló, ezért ránézésre ezt nehéz megállapítani.
De mondjuk egy indiai és egy afrikai elefántot ránézésre is könnyedén megkülönböztetsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!