Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mágneses erővonalaknál ez...

Mágneses erővonalaknál ez hogy van?

Figyelt kérdés
Ugye a mágneses teret velük lehet jellemezni, a kérdésem, hogy az erő is arra hat, amerre az erővonalak érintője van? Tehát egy rúdmágnesnél középen az erővonalak párhuzamosak a rúddal, így a közepén nincs vonzás? Tehát ha egy mágneses tér egy vele antiparallel teret hozz létre, akkor a kettő egymást taszítani fogja? A másik ami nem tiszta, hogy a mágneses tér nem végezz munkát. Mégis képes odavonzani valamit magához. Addig oké, hogy a Lorenzt erő csak pályaváltoztatásra képes, mivel munkát nem tud végezni, de akkor közvetítenie kell energiát ehhez. Egy rúd mágnesnél mi adja az energiát? Atomi szinten jelenlévő elektronok elektromos tere? Ha igen, akkor ezek előbb-utóbb kifogynak az energiából nem? Ezt jelenti, hogy egy idő után nem fognak "működni" az ilyen mágnesek?

2014. febr. 5. 19:20
 1/4 anonim ***** válasza:
Sajnos nem tudok válaszolni, csak azért írok,mhogy ne légy egyedül ezzekkel az engem is foglalkoztató kérdésekkel.
2014. febr. 7. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Az anyagok mágneses tulajdonsága, ill. mibenléte meglehetősen összetett, megértése pedig a középiskolai tananyagon messze túlmutat.

Vannak bizonyos modellek, melyekkel a valóság jól közelíthető, matematikailag leírható - ezek többnyire atomi szintűek.


"az erő is arra hat, amerre az erővonalak érintője van?"


Ez pontosan így van, jó meglátás, a térerősség definíciójából is következik.


"Tehát egy rúdmágnesnél középen az erővonalak párhuzamosak a rúddal, így a közepén nincs vonzás?"


Ez így erős kijelentés. Pongyolán fogalmazva a "közepe" az erőtér centruma.


"Tehát ha egy mágneses tér egy vele antiparallel teret hozz létre, akkor a kettő egymást taszítani fogja?"


Mit értesz "antiparalel tér" alatt?


"A másik ami nem tiszta, hogy a mágneses tér nem végezz munkát."


Ez őrültség. Végezhet.


"Mégis képes odavonzani valamit magához."


Igen, pont azért, mert munkát végez az adott testen.


"Addig oké, hogy a Lorenzt erő csak pályaváltoztatásra képes, mivel munkát nem tud végezni, de akkor közvetítenie kell energiát ehhez. "


A Lorentz erő az más tészta. Eddig statikus mágnesességről beszéltünk. A Lorentz erőt ne keverd ide.

2014. febr. 7. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Tudtommal az antiparallel azt jelenti, hogy vele párhuzamos, de ellentétes irányú, ezért feltételezem, hogy ilyen esetben a két tér taszítja egymást.


A Lorentz erő miért más tészta? Illetve miért tud munkát végezni a mágneses tér? Lorentz erő alatt a statikus mágneses térnél lévő alakjáról beszélek. Ha ebből akarom levezetni a munka-kinetikus energiatételt, akkor azt kapom, hogy nem végezhet munkát, ergo nem tud energiát "folyósítani". Nekem ebből az jön le, hogy ha az erő hat egy testre, azt gyorsítani nem tudja, de a pályáját képes változtatni. Amennyire tudom pont ezen az elven működnek az egyes részecskegyorsítók is. Ezt használják ki a pályamódosításhoz és kondenzátorokkal meg gyorsítják, energiát adnak a részecskének. Ez mindegy is, nem akarok most ebbe belemenni, ha megtennéd, hogy tisztázod a fentebbi gondolatmenetemet a munkáról meg a rúdmágnesről, akkor nagyon megköszönném.


Köszönöm a válaszod!

2014. febr. 7. 16:08
 4/4 anonim ***** válasza:
Két mágneses tér nem fogja taszítani egymást, a terek csak összeadódnak (szuperponálódnak). Ellenben két mágnes már taszíthatja vagy vonzhatja egymást. Ha két rúdmágnest veszel, akkor a rúd középsíkja körünyékén kb. homogén a mágneses tér, a sarkoknál meg inhomogén. A másik mágnesben mágneses dipólok vannak, ezekre inhomogén térben (eredőben) erő hat a tér csökkenő vagy növekvő nagyságának irányába (amely eredeztethető a Lorentz erőből is, ha nem elemi a mágneses dipól, de állandó mágnesben atomi dipólok vannak). A munkavégzéses állítás a Lorentz erőre nézve úgy igaz, hogy ha egy elemi kis méretű mozgó töltésed van, amire csak az önmaga miatt fellépő Lorentz erő hat mágneses térben, akkor valóban nem lesz munkavégzés. De egy mágneses dipól esetén, amelyet egy kicsi de véges méretű áramhurokkal tudsz modellezni (és a "dróthurok" ugye merev), a hurokra ható teljes erőre már nem feltétlenül lesz igaz, hogy nincs (eredő)erő irányú elmozdulása. Szóval a lokális és globális tulajdonságokat nem szabad keverni.
2014. febr. 19. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!