A hő okozta tágulás csak akkor jár zajjal, ha akadályba
ütközik?
1/10 Grim13 válasza:
szerintem ha gyorsan következik be akkor is hanggal jár
2014. jan. 21. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
Igen.
De ez az akadály lehet egy saját anyagban lévő mikrorepedés is, illetve egyenetlen felszültségviszonyok, anyaghibák miatt épp a hőtágulással létrejövő mikrorepedéseknek is lehet hangja.
A hőtágulásnál hallott pattogó hangok azért főként az egymáson elmozduló elemek hangjai.
2014. jan. 21. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
3/10 A kérdező kommentje:
A hőtágulásról szóló összefoglaló a Wikipediában szót sem ejt keletkező hangokról. Vagy ez annyira nyilvánvaló, hogy csak én nem tudom?
4/10 A kérdező kommentje:
Most olvastam a rianásról, amiről azt hittem, hogy a torlódás miatt lép föl, hogy a jégtáblákban fellépő feszültség okozza. Na, ideje volt megtudnom ilyen elemi dolgokat.
Köszönöm a válaszaitokat.
"a jégtáblákban fellépő feszültség okozza"
Ez egy kicsit más dolog, a vízjég szerkezete a hőmérséklettel változik és ez nagyobb térfogat-változással jár, mint amit a hőtágulás önmagában okozna. Sőt, bár nem akarok hülyeséget mondani, de tudtommal épphogy melegedve csökken a térfogata.
2014. jan. 21. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
6/10 A kérdező kommentje:
Persze, persze. Mintha nem tudnám. Az idén is szétfagyasztotta a vázát a temetőben.
A hőtágulás, mint a neve is mutatja, az elemi részek korábbi helyéhez való elmozdulását jelenti. Ha a szomszédos elemi részek mind azonos ütemben mozognak, nincs egymáshoz képest elmozdulásuk, következésképp súrlódás se. A hang egy hullám, amely éppen elemi részek egymáshoz képest történő elmozdulása miatt keletkezik. Persze mind a hang, mind a súrlódás rendkívül sokféle lehet. És e hullámokat vagy a frekvencia, vagy az amplitúdó mértéke, esetleg az időtartamuk rövidsége miatt nem érzékeljük. A hőtágulás tehát mindig zajjal jár, ha "zaj" alatt hanghullámot értünk, és ezek közül egyeseket hallunk, másokat nem.
2014. jan. 21. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
A halmazállapot-változás KÖZBENI térfogatváltozás meg hogy a víz folyékonyan 4 fokon a legsűrűbb, az eléggé közismert, én a már megfagyott vízre gondoltam, tehát konkrétan a jég szokványos hőtágulástól eltérő viselkedésére. :)
2014. jan. 21. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
9/10 A kérdező kommentje:
Szóval leszögezhetjük, hogy nem csak azért kattoghat a fűtéscső, mert gátolt a tágulása, hanem mert a tágulás hanghullámokat gerjeszt.
a csovet tarto bilincsekben megfeszul a cső, es kicsit arrébb bugrik bennük.
2014. nov. 2. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: