Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyi idő alatt lehet átkiabá...

Mennyi idő alatt lehet átkiabálni Magyarországot?

Figyelt kérdés
Záhonytól Szentgotthárdig láncot alkotnának az emberek hallótávolságon belül, és kiabálásal üzennének egymásnak. Amit az előző megkapott, azt továbbkiabálja a következőnek. Mennyi idő múlva ér célba az üzenet?
2014. jan. 2. 17:36
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
89%

Az attól is függ, milyen hosszú lenne az az üzenet (mondatok vagy szavak száma). Plusz az egyes résztvevők beszédtempójától (ugyanazt a szöveget igen különböző időtartamok alatt lehet elmondani); plusz az egyének hallásától függ a két-két ember közötti távolság. Szóval igen sok összetevője lenne a dolognak...

És valószínűleg a végére valami teljesen más lenne a szöveg, mint az eredeti. Postásjáték "nagyban". :D

2014. jan. 2. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
58%

Ez egy információ technológiai megközelítés és nem matematikus.

Ez nagyon sok mindentől függ. Leginkább az információ és entrópia ami számít a valóságban. Ilyen nagy távon kétlem, hogy az üzenet, ha 7 szónál hosszabb, célba érne abban a formájában, ahogy azt kimondták.


Továbbiakban ha matematikus megoldást várunk, kérdéses, hogy hogyan, milyen úton állnak. Milyen távolságra. Ha egy völgybe állnak, a fák felfogják a hangot. Forgalmas úton a hallótávolság szintén több. A vízen egész jól terjed a hang, tehát ha folyó partján állnak, nagyobb ez a táv.

Ha ennek az átlagát meg tudjuk határozni, akkor megközelítő választ.


De térjünk vissza az információelmélethez. Az átérkezett üzenetet jó lenne ellenőrizni, hogy helyes-e. Itt jönnek a hibajelző és hibajavító kódok. Ha bele akarok menni 70 oldalt le lehetne ide írni :)

2014. jan. 2. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

Még ti itt filozofáltok, álljon itt egy alsó becslés:


Záhony és Szentgotthárd távolsága 471 000 méter, tehát a hangnak legalább (471 000 m)/(340 m/s) kb. 23 perc kell, hogy eljusson egyik helyről a másikra.


300 méteres hallótávolságot és egyénenként 0,1 mp-es reakció időt feltételezve egy „HÉÉÉ!” szintű üzenet esetén – tehát az emberek tudják, hogy ez az üzenet, de meg kell várniuk, még meghallják, hogy „éé…” – ehhez még 2-3 perc reakció jön hozzá.


Szóval összességében szerintem elméletileg 1-2 óra alatt elmenne egy mondat is. (Bár itt Magyarországon még a Tiszántúlon ellopnák az üzenetet, és megszakadna a lánc, de ez kicsit más kérdés.)

2014. jan. 2. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
58%

xD

Isten hozott a filozofálgatásban: köszönjük az alsó becsléses elméletedet!

2014. jan. 2. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
Legyen mondjuk az a mondat, amit mindenki ismer, és szeret vagy nem szeret: "Hajrá Magyarország, hajrá magyarok!"
2014. jan. 2. 22:57
 6/17 anonim ***** válasza:
100%
Úgy tudom hogy a régi időkbe amikor így továbbították az üzenetet (ez volt a leggyorsabb) 300 km/h sebességgel terjedt. Ez kb. másfél óra lenne.
2014. jan. 2. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:
Igen én is olvastam ilyesfajta üzenettovábbításról, ezért is hoztam fel. Egyszer ki kellene próbálnunk. Közvetítené a tévé Nemzeti Kiabálás címmel. :D
2014. jan. 2. 23:37
 8/17 anonim ***** válasza:

Ha már ennyire komolyan veszitek, akkor szerintem kellene egy pontos útvonalterv is. Mert például ha Budapestet vagy az egyéb nagyvárosokat nem kerüli el a lánc, akkor azokon a területeken a hallótávolság jelentősen lecsökken, ezzel együtt pedig az idő egyenesen arányosan nő.

(Egy forgalmas helyen mennyi lehet a hallótávolság? 50 méter, vagy még annyi sem?)


Kérdező, már írtam, hogy a beszédtempótól is függ. Mondjuk, lehet egy átlagot számolni, vagy megadni egy "etalont".

Én el tudom hadarni a jelmondatodat 1 mp alatt is, de elnyújtottam 5 másodpercre is, és nem volt nagyon "szélsőséges", tehát még ezt is lehetne lassítani. De "normál" tempóban 2 mp volt.

Tessék, szórakoztasd magad:

[link]

:DDD

Vagy nem akarsz inkább olvasni valamit? :D

2014. jan. 3. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Pontos útvonal: légvonal. A város zaját hagyjuk figyelmen kívül (elégedjünk meg annyival, hogy Zorán hisz benne), a domborzati viszonyokat viszont ne.

A beszédtempó legyen 1/3 mp szótagonként.

Olvasni? Ok. Mit ajánlasz? :)

2014. jan. 3. 11:27
 10/17 anonim ***** válasza:
Na kedves #3: most nem szólsz be, hogy mit filozofálgatnak?
2014. jan. 3. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!