A nagyobb központi idegrendszerrel rendelkező élőlények miért alakultak úgy hogy szükségük legyen alvásra?
Ez egy nagyon jó kérdés, de sajnos jó válasz jelenleg nem adható rá. Ugyanis bár vannak hipotézisek, pontosan senki nem tudja, miért is alszunk.
Ugyan a különféle hormonokat már elég jól ismerik, amik az alvásban/álmosságban/ébredésben közrejátszanak, az agyi aktivitást is tudjuk mérni, vagy a test mozgásait (pl a szemmozgás alapján nevezték el a NREM és REM fázisokat), tehát a működését elég jól ismerjük, csak a lényeget nem, vagyis hogy miért. Érdekes :)
De ami biztos, alvás közben:
- a sejtjeink aktívabban osztódnak
- a másik oldalon kisebb a sejthalál aránya az ébrenléthez képest
- az agyunk az alvás nagy része alatt is aktívan működik (gyakorlatilag a 3-as és 4-es NREM fázis alatt beszélhetünk igazán lassú agyhullámokról, de a működés persze ilyenkor sem áll le)
- fejlődő szervezet esetén a növekedés üteme valamelyest nő alvás alatt
Amúgy érdekesség, hogy az utolsó, REM fázis a legaktívabb szakasza az alvásnak, és az ember azt gondolná, hogy bármiért is igazán lényeges az alvás, mindenképp a legmélyebb alvás a lényeges, amikor a teljes test a leginkább pihen... ehhez képest patkányokon kísérleteztek ezügyben, és azok a patkányok, amelyeket a mély alvás után, a REM fázis elején ébresztettek fel folyamatosan, pontosan ugyanazokat a tüneteket mutatták, mint amelyik patkányok egyáltalán nem aludtak.
Szerintem ez egy nagyon érdekes téma :) De legalább annyi nyitott kérdés is van még vele kapcsolatban...
Az én hipotézisem az, hogy az energiaminimumra való törekvés miatt: ha egy faj például nappali táplálkozásra és szaporodásra van berendezkedve, akkor extra funkciókat igényelne az éjszakai életmód, összetettebb érzékszervekre lenne szükség, amelyek mindkét környezetben jól működnek. Egyszerűbb, ha csak az egyik fajta életmódra van optimalizálva az állat, máskor meg alszik és emészt.
A téli álom is hasonló: az élelemben szűkös időszakot a legegyszerűbb átaludni.
# 8/8
Gondolod, hogy a tudománynak azért nincs még konkrét válasza, mert túlkomplikálja a dolgokat? :)
Ajánlanám ezügyben az angol wikit [link]
Annak is egyik mondatát:
"Sleep is sometimes thought to help conserve energy, though this theory is not fully adequate as it only decreases metabolism by about 5–10%."
Na most ha ennyi a jelentősége az alvásnak, amit te írsz, ez esetben egy nem túl hatékony folyamatról lenne szó.
Ergo még az sem valószínű, hogy ez nem csak egy mellékes hatása az alvásnak, de ha nem is az, maga ez a folyamat akkor is jóval összetettebb, mint pusztán energiaspórolás vagy feltöltés.
Mondjuk ezt az energiaszint feltöltődéses leírásodat nem is egészen értem. Úgy gondoltad az emberi testet, mint egyfajta akkumulátort, amit hagyunk töltődni? Na de mivel töltődne, és miből?
A testünkben nincsenek olyan molekulák, amik éjszaka órákon keresztül képződnek, aztán nappal meg folyamatosan használódnak, miközben energiát adnak.
A kérdésben ott a hiba, nem csak a nagyobb, sőt, nem csak a központi idegrendszerrel rendelkező ÁLLATOK, és a nagyobb központi idegrendszerrel rendelkezők közül pedig nem mindegyik (...)
Direkt utánaolvastam a kérdés miatt, mert tényleg érdekes, erre olyat dob ki, hogy a legprimitívebb állat, ami már alszik, az a c. elegans fonálféreg. A csótánynak lekonyulnak az antennái és nem reagál a külső ingerekre, a halacskák meg sem moccannak, az csak néhánynál van, hogy folyton úsznia kell hogy meg ne fulladjon.
a REM-NREM cucc melegvérűeknél jelenik meg, a füles fókák képesek nem REM-es egyféltekés alvásból (ami miatt két hétig is tudnak vízben úszni, ilyenkor csak az egyik oldali végtagjuk mozog egy időben) REM-es, kétféltekés alvásra váltani, ha végre szárazföldet értek.
Aztán a fültelen fókák tudnak REM aludni a víz felszínen lebegve, hogy ha kidugják az orrukat a vízből, és tudnak a víz alatt aludni visszatartott lélegzettel, de ekkor nincs REM, mert időnként feljönnek levegőért.
Tök izgi O_o
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!