Mit jelent az, ha egy részecske gerjesztett állapotban van?
Azt jelenti, hogy nagyobb az energiája, mint ami abban a rendszerben minimálisan lehetne.
Analógia alapján úgy képzelheted el, hogy pl. egy labda egy gödörben nem az alján van - úgy, hogy közben nincsen alatta egy másik labda, ami tartaná.
Az alap állapotához képest többlet energiával rendelkezik. A többlet energiát amint lehetősége nyílik rá, igyekszik leadni valamilyen módon.
A labdás példánál maradva, ha a földről fölveszel egy labdát és feldobsz (ekkor energiát adsz neki) a levegőbe "gerjesztett állapotba" kerül. Amikor a legmagasabb pontról elkezd visszaesni, leadja az energiáját és vissza kerül alap állapotba (a földre).
Vagy ugyanígy, ha egy gödör oldalán kering körbe-körbe.
Egy idő után visszatér az aljára.
Az elektron két átmenet között egy fotont szokott kibocsátani.
A labda az hőt ad le, vagy összenyomódik (ha belefut valamibe).
Van radiatív és nem radiatív relaxáció (ahogy elméleti kémia előadásról még emlékszem...).
Szóval a lényeg hogy energiát ad le. Ez legtöbbször fény fény (vagy más sugárzás) kibocsájtás szokott lenni. De ritkán lehet hő is.
Csak érdekességképpen a fluoreszcencia és a foszforeszencia is ilyen relaxációs (alapállapotba való visszatérési) folyamatok eredménye. Csak előző egy gyors átmenet (csak addig van élénk rikító színe amíg fénnyel világítod), utóbbi lassú (pl az ilyen anyagból készült tárgyat ha megvilágítasz, után a sötétben még egy ideig világít).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!