Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a fény sebessége nem függ...

Ha a fény sebessége nem függ a fényforrás sebességétől, akkor miért változik meg mégis a frekvenciája (doppler)?

Figyelt kérdés
ez annyira érthetetlen számomra... ha távolodik egy galaxis, akkor a felénk érkező fény hullámhossza megnő (csökken a frekvencia)... hova veszik el mondjuk ez az energia, ami a frekvencia-csökkenésből adódik?
2013. nov. 24. 20:39
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Az össes sebességen kívűl a fénysebessége teljesen más, az a határsebesség ezért ilyen
2013. nov. 24. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Ha nő a hullámhossz és csökken a frekvencia, akkor nem vész el energia.
2013. nov. 24. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem vész el, csak más-más rendszerből nézve másnak adódik egy dolog energiája is. Gondolj arra, hogy egy m tömegű test mozgási energiája álló helyzetben 0. de ha ugyanezt a testet egy hozzá képest v sebességgel mozgó rendszerből nézed, akkor a mozgási energiája máris 1/2mv^2. Ilyenkor sem kérdezed meg, hogy honnan van ez az energia.
2013. nov. 24. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
A hullamhossz es a freki forditottan aranyosak, es a fotonnak minel nagyobb frekvenciaja van, annal nagyobb az energiaja, szoval igenis elveszik az energia csak nem tudom hova
2013. nov. 24. 22:39
 5/11 A kérdező kommentje:
Tehat azt akarod mondani hogy az energia is relativ mint az ido? Akkor nincs is ertelme azt mondani hogy a vilagegyetem X energiaval jott letre?
2013. nov. 24. 22:42
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem vész el :) Illetve ha úgy nézzük, akkor az azt kibocsátó fényforrás "viszi magával" mozgási energiaként - avagy neked mint fogadónak a sebessége, vagyis mozgási energiája vonódik ki belőle.


Jól írta a #3-as válaszoló. Ha hozzánk képest álló fényforrás bocsátja ki a fényt, akkor nem változik meg a hullámhossza, vagyis pontosan akkora hullámhosszú fénysugarat fogsz Te itt fogadóként mérni, mint amit a fényforrás bocsátott ki. Ám minél nagyobb sebességgel távolodik tőled a fénysugarat kibocsátó fényforrás, helyesebben minél nagyobb sebességgel távolodsz Te a kibocsátó fényforrástól, annál kisebb energiával rendelkező fénysugár fog elérni téged. A hiányzó energiaszint a kettőtök közti sebesség különbségében, vagyis a kibocsátó fényforráshoz képesti mozgási energiádban rejlik.


Mi is a fény? Egy elektromágneses hullám. Az elektromágneses hullámok nem mások, mint két különböző energiaállapotú részecske közti energiakülönbségek. A dolgok olyanok, hogy egyensúlyra törekednek. Ha itt több van ott meg kevesebb, akkor innen oda fog áramlani. Ez nem csak az anyagokra igaz, hanem az energiára is. Jó példa erre a hőkülönbség: a hőmérséklet nem más, mint energiakülönbség. Amelyik hidegebb, az energiában szegényebb, ami melegebb, az energiában gazdagabb. Ahol több van, onnan áramlik az energia afelé, ahol kevesebb van. Ez egészen addig működik, amíg ki nem egyenlítődik a két rendszer közötti energiakülönbség, vagyis azonos hőmérsékletűvé nem válnak.


Sarkítsuk ki a példát. Mi van akkor, ha közel fénysebességgel haladsz egy irányba, és mögüled valaki kibocsát rád fényt? Az a fény ha elér téged, ugyanúgy 300.000 km/s sebességűnek fogod érzékelni. Ám mivel a kettőtök közti mozgási energia olyan nagy, hogy a sebesség különbsége eleve csaknem a fénysebességgel egyenlő, akkor ez csak úgy lehetséges, hogy a kettőtök közti energiakülönbség csaknem nulla. Ez pedig azt jelenti, hogy alig van kettőtök között (a fénysugár és Teközötted) energiakülönbség, vagyis a téged elérő fénysugárnak csak nagyon minimális energiakülönbséget szabad kiegyenlítenie. Ez pedig másként nem lehetséges, csak úgy, hogy hozzád képest annak a fénysugárnak csaknem nulla az energiája - vagyis a frekvenciája nagyon kicsi, a hullámhossza óriási. Ha pont fénysebességgel mennél, akkor soha nem érne el a fénysugár, hiszen nem is lenne köztetek energiakülönbség, vagyis nem lenne mit kiegyenlítenie a fénysugárnak.

2013. nov. 24. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

"Tehat azt akarod mondani hogy az energia is relativ mint az ido?"


Pontosan. Sőt, az egész Univerzumban semmi sincs, ami abszolút lenne - kivéve a fénysebességet, mint természetes és egyetemleges korlátot. Épp ezen jelenség állandóságának felismerésével vált lehetővé a relativitáselmélet megszülése Einstein számára.

2013. nov. 24. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Igen, az energia függ attól, hogy milyen rendszerből nézzük, annak milyen a sebessége. Az univerzumot nem tudod külső rendszerből nézni, és mivel a tágulásnak nincs középpontja, ott valószínűleg ugyanannyinak méred az energiát minden sebesség esetén. Mindig találhatsz egy olyan galaxist, ami a rendszeredhez képest áll (még ha nagyon messze is van tőle), és akkor olyan, mintha arról a galaxisról nézve mérnéd az energiát, és ugyanannyit kapsz, mintha bármelyik más galaxisról mérnéd.
2013. nov. 24. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Wadmalac ***** válasza:

Sokkal korábbi, igen hosszú kérdésboncolgatás alapján felhoznék még valamit, ami nem relatív.

A forgó mozgás.

:)

2013. nov. 25. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Mert ha vele együtt forgok, akkor nem látom állni? Félek, hogy bizony állni fog az én érzékelésemmel.
2013. nov. 25. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!