Hogyan számolják ki/mérik meg a Hold átmérőjét?
Hát ez nagyon jó, és honnan tudják, hogy hatoda? És hogy lehet, hogy már sokkal a műholdak előtt végeztek pontos számításokat ezzel kapcsolatban?
Na igazából az van, hogy ha jól emlékszem, holdfogyatkozások alkalmával figyelték meg, hogy a Hold mennyi ideig borul sötétségbe. Abból kiindulva, hogy a napsugarak egymással kb párhuzamosak, meg tudták állapítani, hogy mekkora a Föld-Hold arány. A Föld átmérőjét pedig hasonló módszerrel szintén sikerült már megállapítani, innen már egyszerű.
Tudjuk azt, hogy a fény 300.000 km-t tesz meg másodpercenként, így a Holdra irányított, majd onnan visszaverődő fénysugarak idejéből kiszámítható a Hold távolsága.
Az is látjuk, hogy mekkora szög alatt látszik a Hold telihold alkalmával (mekkora területet takar ki az égboltból). A látszódási szög és a korábban mért távolság ismeretében már meghatározható az átmérője, ezzel együtt pedig a legnagyobb kerülete is.
Tudjuk azt is, hogy a Hold mennyi idő alatt kerüli meg a Földet. A távolságból és a keringési időből a tömegét lehet kiszámítani.
A tömege és átmérője ismeretében már meghatározható az átlagos sűrűsége, az átlagos sűrűségből valamint az átmérőből (sugárból) pedig a felszíni gravitációja is.
Ezek így közelítő számítások, amelyek a mérési pontosság növekedésével (mérési technológia fejlődésével) mind pontosabb értékeket adnak. De ezek ellenőrzésére (biztos ami biztos alapon) valóban küldtek oda műholdakat. Puding próbája az evés :) A műholdak pedig már szinte méterre pontosan meg tudták mérni a Hold legnagyobb kerületét, valamint átmérőjét is. A számított adatok pedig hibahatáron belül jó egyezést mutattak a műholdak által mért adatokkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!