A Hold (ár-apály) befolyásolja a GPS műholdak atomóráinak pontosságát?
1. Nem 24Km a GPS műholdak keringési magassága hanem kicsit több.
2. Felügyelik a műholdak pályáját a rendszer üzemeltetői és ha a megengedett 1m-nél nagyobb eltérést tapasztalnak akkor a műhold hajtóműveivel korrigálják is, illetve az órák szinkronizására is folyamatosan ügyelnek.
Nem is fogsz rá utalást találni. Két dolgot gondolj végig, vagy nézz utána a pontos számadatoknak, mindjárt megérted miért nem.
1. Menyire befolyáolja a Hold (arapály) gravitációs mező erejét.
2. Mekkora gravitáció szükséges mérhető idődilatáció kialakuláshoz.
+1. Árapály periodikus, az idődilatáció nem halmozódik, hanem kiegyenlíti magát.
Megfejtés:
1. icipici
2. nagyonnagy kellene
Bocsánat, bocsánat, bocsánat 24 000 km-t akartam irni (valójában 20 200 km).
Nem győztetek meg, az a hatás nem lehet olyan elhanyagolható ami a tenger szintjét méterekkel megemeli,
és hogy egyenlitődne ki? Csak alapállapot van (ezt nevezzük apálynak) meg dagály.
Hát ugye van amikor van dagály, van amikor nincs ... tudod periódikusan változik, úgy egyenlítődik ki, mint az "átlagos vízmagasság", hogy egyszer több, egyszer meg kevesebb ...
De árulj már el nekem valamit légyszíves. Hogy a búbánatba befolyásolja (befolyásolná) egy atomóra működését a gravitáció??? Szégyen ide vagy oda, én bizony elképzelni se tudom.
Amúgy a Hold keringése során a Föld-Hold közös tömegközéppont az ami vándorolhat a műholdhoz képest, az meg azért nem olyan nagy értékű gravitációs változást okoz. Ez a pont a Föld felszíne alatt van kb 1700 KM távolságban.
A műholdak keringési adatát különben rosszul tudod, a GPS műholdjainak esetében szó sincs 24000 Km-ről. A Hold távolsága általában 384000 Km. Egy Hold síkjában keringő műhold (erre vonatkozhatna a gravitációs változás maximuma, A nem "Holdsíkban" keringő műholdak esetében biztosan kisebb ez a hatás), ami kb 200-400 Km magasságban keringene, ez legyen "Holdközelben" 397000 Km és "Holdtávolban" 371000 Km. SZerinted egy max. pár tonnás műholdnál is ez mekkora gravitációs erő különbséget jelenthetne? Gondolkozz egy picit ...
Megkövetlek, a pályamagasság tényleg 20200 Km körüli, de ettől függetlenül továbbra is állítom, nem befolyásolja a gravitáció az atomórát annyira, hogy a Hold miatt korrigálni kellene
"Holdközelben" 364000 Km és "Holdtávolban" 404000 Km." helyesen a távolságadat ...
Gravitációs gyorsulás 9,81 m/s2 tengerszinten. Ennek árapály ingadozása 0,000001 m/s2. Relativisztikus viszonyoktól a gravitációs tér intenzitása is nagyon messze van, nem még az ingadozás.
Mintha számítana az órádnak, hogy autóban utazva pontosan 100 km/h tetted meg az egész utat, vagy lelassultál 99,99999 utána pedig 100,0001 gyorsultál.
Valóban a pályamagasság 20000 Km felett van.A műholdnak nagyon fontos a pontos magassága,na ezt a pályamagasságot zavarhatják meg a gravitációs erők.A másik fontos tényező a pontos időmérés mivel a fénysebességgel száguldó rádióhullámok által megtett út idejének mérésében bekövetkező ezred eltérés is több száz Km-t jelent.Ezért szinkronizálják naponta vagy hetente a műholdak fedélzeti idejét is.Azt se felejtsd el,hogy hozzánk képest a műhold
sokkal gyorsabban mozog ezért az ő ideje kissé lassabban
telik.
Még jobban utánanéztem:
A Föld felszínéről – mint potenciálgödörből – kiemelt óra látszólag sietni kezd, ugyanakkor a mozgó óra járása látszólag lelassul. A felbocsátás előtt a GPS-műhold oszcillátorát nem szabad a névleges frekvenciára hangolni, hanem 4,5×10-10 arányú késést kell beállítani.
- A 0,000 001 érték lehet, hogy igaz de a fénysebességre kell vonatkoztatni, és az már 300 m-es hibát jelent a helymeghatározásban!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!