Mi a különbség az amper és a volt között?
Úgy hallottam ,hogy a volt, az nem öl, csak az amper (mármint az, amit amperben mérnek).
Lehetőleg részletes magyarázatokat írjatok.
A kettő közötti különbségre jó szemléltetés a folyó. A volt a domb meredeksége, amin a folyó lefolyik, az amper meg a vízmennyiség, ami lefolyik, mondjuk a folyó szélessége.
Azért az általad idézett mondás nem annyira igaz.
Való igaz, hogy ha nincs nagy áramerősség, akkor nagyon nagy feszültség sem jelent gondot. Statikus elektromosság esetén, mikor „csíp” a számítógép, asztal, ajtókilincs, akkor igen nagy feszültségek is lehetnek, csak nincs jelentős áram, illetve az áram szünteti meg a potenciálkülönbséget, így az áram csak rövid ideig folyik.
De összességében az embernek van ellenállása. Az áramerősség a feszültséggel egyenesen arányos. Ha stabil potenciálkülönbség van, stabil feszültség, akkor az áramerősség ezzel arányos lesz, és adott esetben ez ugye lehet veszélyes, halálos.
"Úgy hallottam ,hogy a volt, az nem öl, csak az amper"
Ez kb annyira igaz, minthogy a zuhanás nem öl, csak a becsapódás. ok->okozat
Minél nagyobb a feszültség(volt), annál nagyobb az áramerősség(amper).
Minél magasabbról zuhansz, annál nagyobb lesz a becsapódás.
Statikus elektromosság: nagy a feszültség, de nem folyamatos, csak msec. Meglengetnek a szakadék felett. :D
Amper aramerosseg mertekegysege jele :A
aramerosseg jele :I kiszamitasa:
I=Q/t
ahol: Q elektromos toltes
t. Aramlasi ido
volt az elektromos feszultseg mertekegysege jele:V
feszultseg jele:U
kiszamitasa: U=J/Q
Ahol j elektromos munkavegzes vagy csak siman munka vegzes tul.keppen a mezo munka vegzese mikozben 1 coulombnyi toltest aramoltat a mezo egyik pontbol a masikba
Q= elektromos toltes
remelem jo valaszr adtam irj ha gondod akad
minden jot!!
Bocsánat rosszul írtam le a feszültség kiszámítását
U=W/Q
W=U*Q
Fogsz két összetapadt mágnest, és kézzel megpróbálod őket szétválasztani. Ahhoz az erőhöz, ami a kezed ellen dolgozni fog, hasonló erő a villamos feszültség, ami a villamos töltések ( + és -) szétválasztásával keletkezik. A villamos feszültség jele U, mértékegysége a Volt.
Amikor elengeded a két szétválasztott mágnest, a kezed ellen ható erő egymás felé rántja őket, és mozgásba lendülnek. Pontosan ezt teszi a villamos feszültség a szétválasztott töltésekkel. Amikor a szétválasztott töltések megindulnak egymás irányába (valójában csak az elektron halad), azt nevezzük elektromos áramnak. Az áramnak van ereje, erőssége (I = Q/t; Q=töltés, t=idő), amit áramerősségnek hívunk. Az áramerősség jele: I, mértékegysége az amper [A].
Ebből már láthatod, ha nincs feszültség (töltések között), akkor nincs áram se, mivel a töltéseket semmi nem kényszeríti egymás felé.
Általánosságban elmondható, hogy az áram az ami öl, de feszültség kell az áram kialakulásához.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!