A bazidiumos-, tömlős-, moszat-, és nyálkagombák hogyan helyezhetőek el a rendszertanban? És mit takarnak a valódi gombák?
Az, hogy a középiskolai könyvben és a tudományos könyvekben, cikkekben más van leírva, nem meglepő, hiszen a legtöbb embernek nem igazán fontos, hogy a modern tudományos rendszert megismerje, ami ráadásul egyébként is napról napra változik. Emellett időbe is telik, hogy egy-egy új tudományos felfedezés a tankönyvekbe is eljusson, ráadásul egy-egy tankönyv kiadása is sok idő, gyakran nem is a legújabb kiadásból tanulnak az iskolákban.
Régen nagyon sok élőlényt soroltak a gombák közé, mára kiderült, hogy ezek nem tartoznak egy rendszertani csoportba. A valódi gombák (Fungi) viszont egy valódi rendszertani csoportot jelöl, azaz ezek közös származásúak. Ide tartoznak például a tömlősgombák (Ascomycota) és bazídiumos (Basidiomycota) gombák.
A valódi gombákat országnak, a bazídiumos és tömlősgombákat törzsnek szokták venni.
A többi csoport, amit régen a gombák közé soroltak nem közvetlen rokonai a valódi gombáknak. A nyálkagombákat (Mycetozoa/Eumycetozoa) az amőbák rokonsági körébe sorolják, míg a moszatgombák (Oomycota) egy olyan csoportba tartoznak, ami többek között például a barnamoszatok is tartoznak.
Az eukarióták rendszere a mai ismereteink szerint sokkal bonyolultabb, mint amit a középiskolában tanítanak. Azok a csoportok, ahol a többsejtűség megjelent (növények, állatok, gombák) csak a törzsfa néhány ki ágát alkotják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!