Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért a vízet használják...

Miért a vízet használják gőzgépekhez, miért nem valami alacsonyabb forráspontú valamit?

Figyelt kérdés
Ha pl az adott folyadék már 40 fokon elforrna, kevesebb hő kellene ugyanakkora nyomáshoz. Hol a hiba a gondolatmenetben?

2013. okt. 17. 15:00
 1/10 anonim ***** válasza:
Mert a folyadékból nagyon sok kellett annak idején, és a víz nagy mennyiségben, szinte ingyen rendelkezésre állt.
2013. okt. 17. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Atomerőművekben, hőerőművekben is gőz hajtja a turbinákat szóval ma is aktuális a kérdés. Miért a víz a legideálisabb erre a célra?
2013. okt. 17. 15:22
 3/10 anonim ***** válasza:
Atomerőművekben is eszméletlen mennyiségben van szükség rá. Ilyen mennyiségben teljesen ésszerűtlen és gazdaságtalan lenne bármilyen más anyagot használni. Nem véletlenül vannak az atomerőművek tenger vagy folyó mellett.
2013. okt. 17. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Milyen folyadékra gondolsz? A vízen kívül talán az olaj fordul elő nagyobb mennyiségben a természetben. A kettő közül az egyik gyúlékony, a másik nem.

Tehát a válasz egyszerű: mert nincs ilyen.

2013. okt. 17. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Az erőműnek hűtés miatt kell víz, a gőzturbinában cirkulál a víz, nem kell folyamatosan pótolni.

A kérdés arra vonatkozik, ha veszünk egy alacsonyabb forráspontú anyagot ami pl 40 fokon elforr, vagy pl egyszerűen a rendszerben lecsökkentjük a nyomást, hogy a víz 40 fokon elforrjon, miért nem gazdaságosabb így üzemeltetni a gőzgépeket?

2013. okt. 17. 16:16
 6/10 anonim ***** válasza:
Valószínűleg semmivel sem járnánk jobban energetikailag. A folyamat hatásfokát nem az szabja meg, hogy hány fokon forr a víz, vagy milyen egyéb tulajdonságai vannak, hanem a görbék alatti területek. Azok meg sokkal inkább függenek a hőmérséklethatároktól. Tehát nem arra kell törekedni, hogy a folyadékot könnyen lehessen felforralni, hanem hogy a körfolyamat alsó és felső hőmérséklete minél távolabb legyen egymástól.
2013. okt. 17. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

#6-nak van igaza, plusz még a víz sok ideális tulajdonsággal rendelkezik:

olcsó, nem maró, kis viszkozitású , nagy mennyiségben beszerezhető, neutronlassító stb.

2013. okt. 17. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

"Az erőműnek hűtés miatt kell víz, a gőzturbinában cirkulál a víz, nem kell folyamatosan pótolni."

Mi úgy tanultuk az iskolában hogy aturbinákat is gőzzel működtetik, stb. De majd uánaolvasok nincsen-e valami változás.

2013. okt. 17. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

#6-nak igaza van, éppen az lenne a jó, ha magasabb lenne a forráspont :)

A kérdező naív szemléleti képe pedig - ha jól értem - az, hogy a gőzgépben befektetünk bizonyos energiát a folyadék elforralásához, a gőz pedig nyomja a dugattyút. Ugyanannyi energiával több gőzt termelve hatékonyabb gépet építhetünk - ez egy logikus sejtés, csak nem igaz :)

Mellékes megjegyzés, hogy igazából nem a forráspont számít, hanem a forrásHŐ, mert a gőz energiatartalmának nagy részét a forraláskor kapja, nem a forráspontig melegítéskor.

A lényeg, hogy nem a gőz mennyisége számít, hanem a gőznyomás. Pontosabban a gőznyomás-különbség. Ugyanis a dugattyú egyik oldalán sincs levegő (csak a játék gőzgépmodellekben), mindkét oldalon telített gőz van.

A forró gőz nyomása több atmoszféra, a hideg(ebb) gőzé pedig kisebb, mint a légnyomás (lásd sörösdoboz kísérlet: http://www.youtube.com/watch?v=yK59r5A4Azo )

Ha olyan folyadék a munkaközeg, ami mondjuk 40 fokon forr, akkor a nyomó oldal alig nyom, a szívó meg alig szív, hiszen nem sokkal hidegebb, mint a forráspontja. Tehát ugyanannyi munkavégzéshez jóval több gőz kell, így már nem is akkora biznisz :)


Kérdés, hogy kisebb forráshőjű folyadékkal nagyobb-e a hatásfok. Most kapásból nem tudom, de létezik a Stirling-motor, amiben nincs is folyadék.

2013. okt. 17. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Még annyit, hogy tulajdonképpen ilyen alacsony forráspontú folyadékkal és kis hőkülönbséggel működő hőgép a szomjas kacsa: http://www.youtube.com/watch?v=U7WlDtfEDCA
2013. okt. 17. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!