Villanyszerelő iskolába járok és 2 hét múlva lesz az elektrotechnikai modulzáró vizsgám.2 dolog nem világos, épphogy érintette a tanár. Váltakozó jelek: fogalma, jellemzői, kondenzátor a váltakozó jelen, Xc reaktancia? A másik tekercs reaktanciája?
Nem hiszem, hogy villanyszerelőként komplex számokat tanulna.
A váltakozó jel (igen, van ilyen, de inkább gyengeáram esetén nevezzük így, leginkább akkor, amikor nem teljesítmény, hanem információ átadására használjuk az elektromos áramot) konyhanyelven azt jelenti, hogy az áram feszültsége és/vagy árama az idő függvényében nem konstans. Gyakorlati esetben (hétköznapokban) valamilyen periodikus lefutású áram/feszültség esetén használjuk a váltóáram kifejezést. Ezen belül is leggyakrabban a harmonikus (szinusz) függvény formájában változó áram/feszültség esetét. A periodikus jelek esetén az amplitúdó (mi a legnagyobb érték), a periódusidő (milyen időnként ismétlődnek ugyanazok az értékek) és a fázis (egy adott kitüntetett pillanatban a periódus melyik pontja volt/lesz). A periódusidő reciproka, a frekvencia használatos gyakran. Ezen kívül van még effektív érték, meg mindenféle középérték.
Az (ohmos) ellenállás az az áramköri elem, melyen áthaladó áram egyenesen arányos a rá kötött feszültséggel.
A kondenzátor és a tekercs nem így működik, a konkrét fizikai működéstől elvonatkoztatva, pusztán áramköri szempontból úgy modellezhetők egyszerűen, hogy a kondenzátor esetén a rajta haladó áram egyenesen arányos a rá eső feszültség megváltozásával(!), a tekercsnél pedig a feszültség egyenesen arányos az áram megváltozásával.
Az előzőekből intuitíve is látható, hogy a kondenzátor és a tekercs esetén a feszültség és az áram pillanatnyi értékének aránya nem állandó az időben, tehát konyhanyelven "nem együtt mozognak". Ez azért van, mert a kondenzátor és a tekercs energiát tárol és ennek az eltárolásnak a következménye az, hogy a kondenzátor esetén az áram elektromos teret és ennek következményeként feszültséget épít föl, a tekercs árama pedig mágneses teret és ennek következtében áramot épít föl. A kondenzátor a feszültségét, a tekercs az áramát igyekszik fenntartani.
Harmonikus gerjesztésnél (áramnál) ez a fel- és leépítés is periodikus, azonban pont emiatt az áram és a feszültség lefutása között időeltolódás van. Ez az időeltolódás van szoros kapcsolatban a reaktanciával. Komplex számokkal ez kényelmesen leírható, mással nehézkes. Az ellenállás képzetes/reaktív része valami olyasmit reprezentál matematikailag, hogy az energiatároló passzív elemek milyen hatással vannak a valós áram és feszültség viszonyokra egy adott frekvencián. A komplex leírás egyszerűvé és zárttá teszi az ezzel való számolást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!