Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A gombák miért termelnek...

A gombák miért termelnek méreganyagot?

Figyelt kérdés

2013. okt. 5. 20:31
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
90%
Hogy ne egyék meg őket.
2013. okt. 5. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
78%
Ahogy #1 mondja. A növényeknek általában evolúciós előnyt jelent, ha mérgezőek, és ezáltal nem eszik meg őket az állatok.
2013. okt. 5. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
70%

Illetve azok maradtak meg, akiket nem ettek meg.

És nem azért mérgeznek, hogy ne halljanak ki.

2013. okt. 5. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Mert evolúciós előnyt jelent a faj számára, ha egy arra tévedt állat megtanulja, hogy ne egyen többet belőle. Vagy azért, mert elpusztul, vagy mert életben marad, de nem fog újra próbálkozni. Szóval az adott gombán már nem segít, de a fajnak előnyt jelent.
2013. okt. 5. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Érdekes... a természetben szinte az összes méreganyag amit az élőlények termelnek táplálékszerzés miatt van! Ez meg olyan fura! :D Egy erdőszéli csiperkénél miért nem alakult ez ki, vagy az összes többi gombafajnál? Egy vaddisznó tudni fogja, hogy egy attól a bizonyos fajtától lett rosszul? Hallucinogéneket is emiatt termelnek?
2013. okt. 6. 14:59
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Valóban érdekes dolog ez. Az élőlények nagy többsége azért termel méreganyagot, hogy nehogy elfogyasszák őket más élőlények. Ez persze nem szükségszerű feltétele a túlélésnek, hiszen rengeteg növény van, ami vígan túlélt sokmillió évet az evolúció során, és mégis mai napig vígan él. De tegyük fel, hogy egy ehető gombapopulációban megjelenik egy mutáció, ami miatt a mutálódott egyed méreganyagot termel. Persze, ettől még megeheti valamilyen állat az egész gombát, bár jellemzően a gombákat inkább csak kisebb élőlények dézsmálgatják meg. Mindenesetre ha túléli, és ez a mutáció elterjed, a mérgező populációt kisebb valószínűséggel fogják kipusztítani.

Más megközelítés is lehetséges. A gombának úgymond nem áll érdekében, hogy ehető legyen. Általában semmi közvetlen előnye nem származik belőle, ha jobb ízű, finomabb, vagy egyáltalán ha simán csak ehető lenne. Szóval ha véletlenül létrejön egy mutáció, ami mondjuk termel valami olyan hallucinogént, ami közvetlenül előnyt nem jelent a gombapopuláció számára, hátrányosan sem fog hatni rá ("nem veszít ezzel semmit"), és ezért nem fog eltűnni az ezt okozó gén.

2013. okt. 6. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 hollófernyiges ***** válasza:
Engem inkább az érdekelne, hogy hogyan tud fennmaradni egy nagy és látványos, ráadásul jóízű ehető gomba, mint például a nagy őzláb. Lehet, hogy a gyümölcsökhöz hasonlóan épp a megevésre bazírozik a spórái terjesztésében? De akkor a többi gomba miért mérgező?
2013. okt. 7. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Azért van pár faj, ami önvédelmi célból mérgező vagy rossz ízű, pl. jópár békafaj. Ha egy farkaskölyök bekajál egy olyat, többé nem fog próbálkozni vele.

A jóízű gomba valószínűleg más módot talált a védelemre, pl. szerteágazó gombafonalakat a föld alatt, amiből elég gyorsan újra tud nőni.


Az evolúció egy örök folyamat. Soha nem mondhatjuk, hogy kész, és onnantól minden faj ideális tulajdonságokkal rendelkezik. Elképzelhető, hogy létezett olyan környezet, ahol minden gombafaj mérgező volt, ezért nagyon sikeresek voltak és nagyon elszaporodtak. Az elszaporodás miatt aztán olyan irányban borult fel az biológiai egyensúly, ami az eredeti állapot irányába mutatott. Nagyon so kaz egymásra hatás, és nehéz meglátni az egyensúly feltételeit. A fajok nem csak önmagukban sikeresek, hanem egy környezet, közösség egyensúlyának részei. Azok a fajok maradnak fenn, amik alkalmazkodnak a környezethez, és beleillenek ebbe az egyensúlyba.

2013. okt. 7. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
#7: szerintem ebben nagy szerepet játszhat az is, hogy a gombákat ritkán fogyasztják el a gerincesek. A rovarok, férgek és csigák előszeretettek megcsócsálják őket, de madarak és emlősök tudtommal nem sűrűn esznek gombát. Ezáltal hiába jóízű (számunkra), ha nincs, aki meg akarná enni, kvázi védve van.
2013. okt. 7. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 hollófernyiges ***** válasza:
Mérget nem vennék rá (hehe), de szerintem a vaddisznó eszik gombát.
2013. okt. 7. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!