Mit lehet tudni arról, hogy kb. miért igaz a Fermat tétel?
Hát… Igen… Kellenek oszthatósági feltételek (legalábbis a felhasznált fogalmak definiálásához nem ártanak), meg 3-as és 4-es kitevőre már Euler belátta, hogy nincs megoldása az egyenletnek…
Úgy intuitíve a moduláris formák és elliptikus görbék kapcsolatán alapul a bizonyítás…
Kíváncsi vagyok, hogy ki fogja tudni neked ide leírni korrektül és érthetően.
Amúgy érdemes elolvasnod Simon Singh A nagy Fermat-sejtés című könyvét ( [link] ). Izgalmasan írja le a sejtés történetét, és arról is érthetően beszél, hogy úgy „intuitíve” milyen matematikát használ a bizonyítás, merre érdemes indulnod, ha minél hamarabb szeretnéd megérteni.
Bocsánat, hogy kijavítalak, de épp az a baj, hogy teljes egészében elméleti, aki bizonyította az gyermekkorától fogva arról álmodott, hogy megcsinálja, és végül a bizonyítás csak pár száz oldalas (konkrétan 109, de nem tudom mennyire részletezi benne a felhasznált tételek bizonyítását, ezért becslem fölé):
Az „Introduction”-ben nagyjából leírja, hogy mit csinál, ha tudsz angolul. Meg itt van leegyszerűsítve a gondolatmenet, szintén angolul: [link]
Na, itt is van szó a bizonyításról nagy vonalakban:
Másrészt oké, hogy a Taniyama–Shimura-sejtés melléktermékeként jött ki, de attól még Wiles álmodhatott a bizonyításáról már gyermekkorától fogva:
AW: Here was a problem, that I, a 10 year old, could understand, and I knew from that moment that I would never let it go. I had to solve it.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!