Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy keletkezett a Mecsek?

Hogy keletkezett a Mecsek?

Figyelt kérdés
Valaki le tudná írni vázlatosan? Ez az egyik tételem és sehol sem találtam érthetően.:/ Köszönöm szépen előre is!:)

2013. jún. 23. 20:31
 1/5 anonim ***** válasza:

Az egyik államvizsgatételem:


A Dunántúli-dombság:

A mélyfúrások és a geofizikai kutatások alapján tudjuk, hogy a terület aljzata ókori kristályos és középkori vonulatokból áll. A felső krétában az egész terület kiemelkedett és erősen lepusztult. Később a hegységképző és lassú ingó mozgások miatt új törésekkel feldarabolódott. Nevezetes a mélyben a Fonyódtól délre található középkori rög Kaposvár és Nagykanizsa közti területen. Az alapkőzetre néhol 1500 m vastag miocén vulkáni anyag rakódott a mélyben. Másutt a rögökre és süllyedékekre az eocén és oligocén tenger üledékei rakódtak. A pliocén elején jelentős süllyedés indult meg, ennek köszönhető a nagyvastagságú pannoniai üledéksor felhalmozódása. Ez az üledéksor darabolódott fel újabb kéregmozgásokkal és vízfolyásokkal. Ettől kezdve beszélünk a folyóvízi hordalék felhalmozódásáról, amelyet a pleisztocén végén befedett a lösztakaró. A vízfolyások eredetileg a törésvonalak mentén a Bakony területéről a Dráva irányába folytak. Így alakultak ki a zalai és somogyi meridionális völgyek. A középpleisztocén végén, amikor a Balaton süllyedése ezt megszakította, a vizek a dombság felszínébe mélyült völgyszakaszokat hátrahagyták. Némelyikben kisebb patakok a Balaton irányába folytak, feltűnően széles völgyekben. Somogyban Zalához képest a térszín szelídebb formákat mutat. Zalában a lösztakaró csak néhány helyen, foltszerűen maradt meg. Külső Somogy területén a lösz gyakoribb. A dombsági tájból szigetként emelkedik ki a Mecsek és a Villányi-hegység mészkőröge.


Ez pedig külön a Mecsek:

A Mecsek röghegység. A déli oldala szakadt le meredeken. Alapja gránit, rajta triász-jura mészkő. Gyűrt és törésekkel szabdalt. A jurában a Ny-i Mecsekben rakódott le a mai kőszén. Az előző időszakban perm üledék rakódott le, benne uránérc képződött. A középkor végére lett szárazulat. A Kárpátok felgyűrődésének idején emelkedett meg. Harmadkori vulkánosság tovább tarkította a felszínt. Az újharmadkorban szigetként emelkedett ki. A pliocénban és pleisztocénban Hosszúheténynél törés Ny-i és K-i Mecsekre osztotta. A K-i tájképileg változatosabb (Zengő 682 m). Éghajlata 700 m. Napsütéses órák száma 2000.

2013. jún. 23. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 imco ***** válasza:
Azért majd ha vizsgázol akkor ilyeneket ne írj majd le, hogy "Éghajlata 700m.", meg az ókort és középkort is felejtsd el. Esetleg földtörténeti óidő és középidő, de nem ókor és középkor.
2013. jún. 24. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Igen, bocsi, ez nem az én tételkidolgozásom. Észrevettük a hibákat, ki is van javítva. Valaki csak a 2esre hajtott, így lerövidítette magának ilyen fatális hibákkal tűzdelve.
2013. jún. 24. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 imco ***** válasza:
Akkor jó ;)
2013. jún. 24. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!:)
2013. jún. 24. 20:20

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!