Miért kutatják a marsot, hogy oda költözzenek később az emberek, ha ott -140 fok van télen és az oxigén is minimális?
Azért, mert ha a Földet sikeresen tönkretesszük, akkor jobb lenne, ha lenne egy második esély is.
A pozitívabb szemlélet szerint pedig azért, mert ha egyszer kirajzunk a világűrbe, az még ennél is mostohább hely, tehát itt fel lehet készülni. Amúgy a Hold még rosszabb.
Végül még egy ok: kíváncsiságból. Ebből már sok meglepetés született máskor is!
A Marsot nem csak emiatt kutatják, hanem a Naprendszerről is és az élet keletkezéséről és lehetőségéről más bolygókon is jobb képet kapunk.
Egyébként a Föld lassan távolodik a Naptól és annak élhető zónájától, a Mars viszont addigra belép oda.
A Mars kutatásának nem az az elsődleges célja, hogy egyszer majd odaköltözzünk. A fő cél a naprendszer és az élet kialakulásának jobb megértése.
Mostanra pl. biztosan tudjuk (jórészt a most is ott szolgáló robotoknak köszönhetően), hogy régebben jelentős mennyiségű víz volt a Mars felszínén, tavakkal, folyókkal, tengerekkel. Úgy becsülik, hogy 3,8 milliárd évvel ezelőtt a Mars felszínének az 1/3-át folyékony víz borította. A Földön is kb. ebben az időszakban alakult ki az élet. Teljesen jogosan merül fel a kérdés, hogy vajon a Marson is kialakulhatott-e? A feltételek legalábbis adottak voltak hozzá. Volt egy csomó víz, a mainál sokkal sűrűbb légkör, és jóval melegebb felszíni hőmérséklet. Egyes elméletek szerint a földi élet Földön kívüli, akár pont marsi eredetű is lehet.
Ha volt is valaha élet a Marson, az mostanra szinte biztosan elpusztult. A tudósok persze nem zárják ki a lehetőségét valamiféle mikrobiológiai életnek, de ennek az esélye nagyon nagyon szerény. De önmagában az is óriási jelentőségű lenne, ha bizonyítékot találnánk múltbeli organizmusok létezésére. Ha találunk ilyet, akkor további lényeges kérdés, hogy a földi és a marsi élet egymástól függetlenül alakult-e ki (ha igen, akkor végképp biztosak lehetünk benne, hogy az univerzumban csak úgy hemzsegnek az élő bolygók) vagy közös gyökerekből. Megannyi izgalmas kérdés.
A terraformálás és az esetleges odaköltözés csak évezredes távlatokban értelmes kérdés. Nem utolsó szempont persze, de jelenleg nem ez a kutatások fő iránya.
George Mallorytól megkérdezték, miért mászta meg a Mount Everestet. Azt válaszolta: "Mert ott van".
Mert menni kell, tudást kell gyűjteni, tolni kell kifelé a határainkat. Mert ha leülünk a seggünkre, bepenészedünk, ha kihal belőlünk a "tovább, feljebb, többet" hajtóerő, kihalunk magunk is.
Rengeteg dolgot nem tudunk még a saját bolygónkról sem. És a saját bolygónkkal kapcsolatos sok kérdésre ott van a válasz a Marson. Vagy legalábbis ott lehet. És ha ott nem találjuk, menni kell tovább. Az Európára, a Titánra.....akármeddig.
Srapnel: mert ez olyan,mint a kőolaj-finomító Besenyő módra:)
Miért nem olyannal kezdik,ami eleve finom..
"Ennyi erővel akkor terraformáljuk majd a Földet akkor, amikor majd élhetetlen lesz, mert legalább nem kell elmenni máshová hozzá"
Itt a terraformálásnál zavaró körülmény lehet hétmilliárd bennszülött. A Marson az "elk.rtuk" megállapítás sok pénzbe kerülhet, de kevesebb emberéletbe. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!