Milyen módszerekkel határozható meg hogy merre van észak?
Igen, iránytűvel, giroszkóppal vagy csillagok (és pontos idő, ha csak 1 db látszik) illetve térkép és tereptárgyak alapján.
Ezek a leggyakoribb módszerek, de biztos van még ügyes ötlet, amiknek engem is érdekel a kifejtése… (A fentiekét le tudom írni, ha gondolod.)
1. Térkép és tereptárgyak alapján
Ez egyszerű. Korábban valaki megmérte pontosan, merre van észak, meg lerajzolta a tárgyak egymáshoz és északhoz viszonyított helyzetét. Kevés olyan térkép van, amin nincs bejelölve észak, szóval csak annyi a dolgod, hogy felismersz két pontot a térképen és a megfelelőjüket a valóságban, aztán megnézed a térképen, hogy az általuk meghatározott szög mekkora szöget zár be az észak irányával.
2. Csillagok alapján
A Föld tengelye és felszínének metszete az Északi illetve Déli sarkpont. A Föld tengelyének állása a távoli csillagokhoz képest nem változik (távoli csillag alatt minden olyan csillagot értek, ami nem a Nap). Ez azt jelenti, hogy a tengely mindig az égboltnak ugyanarra a két pontjára mutat, amiket ha ismered a csillagokat (szal van pontos csillagtérképed), elvileg már 2 csillag felismerése után be tudsz lőni. (Amúgy az a reális, hogy a Göncöl-szekér vagy a Cassiopeia csillagkép alapján rá tudsz mutatni a Sarkcsillagra.) Ha megvan ez a pont, akkor ebből a horizontra állított merőleges és a horizont metszéspontja kijelöli az északi/déli irányt.
Ha csak 1 csillagot sikerül felismerni (ez általában a Nap), akkor a pontos idő alapján lehet kezdeni valamit északkal. Ugye reggel a Nap kelet felé van, és a megvan kelet, akkor tudod, hogy az északhoz képest jobbra van. A pontos tárgyalása ennek az esetnek kicsit hosszadalmasabb.
3. Iránytű
A Földben áramló magas vas meg mittudomain mi miatt a Földnek van egy mágneses tere. A mágneses indukció vonalak, amikkel párhuzamosan egy kis mágnes beáll, a Föld terében aránylag jó közelítéssel a felszínhez közel mennek és az Északi és Déli mágneses pólust kötik össze, amik majdnem egybeesnek a valódi pólusokkal. Így az iránytű közelítőleg észak-dél irányba áll be. Ez az a módszer a négy említett közül, amiben elvi hiba van, a többi (megfelelő alapossággal előkészítve, elegendő számítási kapacitást felhasználva), a pontos északot jelöli ki. Magyarországon az iránytű által mutatott irány eltérése az északihoz képest 3-4°, de ez a világ minden pontján más és más.
4. Giroszkóppal vagy pörgettyűvel
A pörgettyűvel „elmenteni” tudunk egy irányt a tehetetlenségi nyomatéka miatt, a giroszkóppal a Föld forgását használjuk ki észak megkereséséhez. Ez a két módszer is hosszadalmasabb kifejtést igényel, ha meg akarod érteni.
Meghajlítasz egy gémkapcsot, ráteszed valami nagyon könnyű dologra (mondjuk kis papírdarabra), és beledobod egy pohár vízbe.
(Kell még egy mágnes is, amivel előtte "mágnesezed" a gémkapcsot.)
Gémkapocs helyett használhatsz tűt, vagy bármi hasonlót is.
*gnómon
De ez csak a technikai boncolgatása a 2. módszernek. Amúgy látom a 3. módszert is szeretitek.
Linkeljek a topográfiáról meg a gyorsuló vonatkoztatási rendszerekről, hogy az 1. és 4. lehetőségekről se felejtkezzünk el?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!