Valaki ha megkérhetném, levezetné miért ez az eredmény jött ki ehhez a feladathoz? (lent a link)
nem tudom mi lehetett az imagerz-zel, de természetesen itt van egy másik link: [link]
Nagyon megköszönöm ha megnézed a feladatot... :)
Itt egy jót kellene integrálni.
De azt is akkor, ha homogén lenne a töltéseloszlás a szálon.
De itt a másik töltés odahelyezésével a vezetőszálon igencsak inhomogén lesz a töltéseloszlás (bár szimmetrikus).
Per pillanat kemény feladatnak gondolom.
Ez nem is középiskolai feladat, ugye?
Szia ahogy az előttem lévő írta integrálással megoldható,de szerintem van egy könnyebb és gyorsabb megoldás is.
Ha feltesszük, hogy a szálon a töltéseloszlás homogén, akkor a szál minden pontja által kifejtett coulumb erőnek az y tengelyre eső részei kiejtik egymást, mert a pontöltés pont a szál közepénél van. Így csak végeredményben x irányú coulumb erő marad, ami a szál minden pontjában ugyanakkora és ezért a szál helyettesíthető egy pontöltéssel. Így a testre ez az erő és a gravitációs erő hat. Kiszámoltam nem jön ki,viszont a gondolatmenetben szerintem nincs hiba.
ChefBa, homogén eloszlás esetén kiszámolhatnád 3-4 darab 1 cm-es szakaszt pontszerűnek tekintve az erők x-komponensét. Szerintem ez nem jó gondolat menet. Viszont az tényleg egyszerűsít, hogy a szimmetria miatt elég az erők x-komponensét kiintegrálni. (Ha a kérdező nem tanult ilyet, akkor sok apró részre bontani, és a részek hatását külön összeadni.)
Viszont a vezetőszál esetén a töltés eloszlás nem homogén. Az egyforma töltések utálják egymást, és kimenekülnek a szál két végére, és akkor már csak 3 ponttöltést kell nézni. Amúgy sajnos így 3 nagyságrenddel kisebb eredmény jön ki…
Szia!
A feladat szerintem a középiskolás kék példatárból van, így tuti, hogy nem kell integrálni.
Szerintem a töltéseloszlás tuti nem olyan, hogy a két szélére mennek a töltések, ez akkor lenne jó, ha a szálon 2 db elemi töltés lenne.
Egy lehetséges megoldás szerintem.
Bontsuk fel a szálat végtelen sok pontra, mindegyik pontnak saját töltése és saját távolsága van a ponttöltéstől. Így mindegyik pont saját F erővel hat a ponttöltésre.
Az y irányú erők kiejtik egymást ezért csak az x irányúakkal foglalkozunk. X irányban a távolság állandó, a megadott 2cm egyedül a töltéssűrűség változik. Amit ha összegzünk az egész szálra a szálon lévő össztöltést kapjuk.
Így a példa két ponttöltéssé redukálódik.
Ha valamit elbasztam kérlek szólj.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!