Miért ráz meg az áram a konnektorban?
Nem értem, ha adott egy váltóáramú generátor, amiben feszültség indukálódik a tekercs két vége között, akkor a föld felé nem kellene feszültségnek lennie. Tehát csak akkor kellene megráznia az áramnak ha mind a két kivezetést megfogom a generátornak.
Hogy lesz ebből később fázis és nulla? Hol záródik és mivel az áramkör ha megfogom a fázist?
A földön keresztül.
A nulla azért nulla, mert a betáplálási ponton leföldelik, így a földdel egy potenciálon lesz. Ha nem lenne leföldelve nem rázna meg. Van olyan érintésvédelmi mód, ami ezen alapszik.
A nullát nem csak a betáplálás pontján földelik le, hanem bizonyos távolságok után a villanyoszlopokon is.
Hogy miért? Ha nem lenne leföldelve egyik vezeték sem, akkor az áramkör kizárólag a két vezeték összeérintésével – megfogásával – záródna. Ez látszólag így jobb is lenne. De ha adott két egymáshoz közeli berendezés – mondjuk egy gyárban ugye ez nem ritka –, és az egyiknél az egyik vezeték hozzáér a berendezés fém burkolatához, akkor az önmagában nem rázna, nem okozna semmiféle rövidzárt, problémát, tehát ki sem derülne a dolog. Ha a mellette lévő berendezésen a másik vezeték érne hozzá a fém házhoz, akkor szintén nem okozna önmagában problémát, sem meghibásodást. Aztán jön Józsi bácsi, és ráteszi a két kezét a két berendezésre, és rögtön zárja az áramkört. Ráadásul a két karján keresztül, így az áram elég szépen átmegy a szívén is. Hát ugye ez meg elég kellemetlen dolog.
Pont ezért találták ki, hogy az egyik vezetéket leföldelik. Így lett a fázis és a nulla. A két vezeték közötti feszültség ettől ugyanaz marad, tehát ugyanúgy működik minden tovább. Ha a nulla szigetelése sérül meg, és ér hozzá a fém borításhoz, akkor nem történik igazából semmi. Nem fog zárlatot okozni, de ha hozzáérsz, akkor sem zársz semmiféle áramkört. Ha viszont a fázis ér hozzá a fém házhoz, akkor az áramkör záródik, a biztosíték kiég, a kismegszakító kiold. Azonnal, az esetek többségében még azelőtt, hogy valakit hozzáérne a berendezéshez. Így tehát sokkal biztonságosabb ez a megoldás, még ha ennek az is az ára, hogy ha a fázist önmagában fogod meg, akkor az önmagában is megráz, hiszen a földön keresztül zárod az áramkört.
Itt még ugye problémát okozhat egy olyan berendezés, ami mondjuk egy szigetelő gumi szőnyegen áll, hiszen ebben az esetben a föld felé nem tud záródni az áramkör. Itt van szerepe a konnektor földelés vezetékének, amit alapból rákötnek a fém borításra, tehát ilyen esetben is záródni fog az áramkör a földelés vezetéken keresztül. Az is megoldás lenne, ha ténylegesen leföldelnénk a berendezést, de ehhez ugye le kellene fúrni mondjuk egy fém rudat, ami nem minden helyzetben egyszerű, pláne nem esztétikus, mondjuk egy kézi szerszámnál – pl. egy fúrógép esetén – meg nem is praktikus.
Nah, most már értem.
Esetleg még azt meg tudnád mondani hogy leválasztó trafót milyen esetekben szoktak használni? Mikor jobb mint a hagyományos érintésvédelmi módszerek?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!