Szerintetek milyen lesz az időjárás 2014. Március hónapba?
HónapbaN, továbbá a magyar nyelvben a hónapok nevét kisbetűvel kezdjük.
Az első válasz tökéletes, csak annyi kiegészítést tennék, hogy Sceptic kolléga természetesen Celsius fokban értette a hőmérsékleteket.
Egy másik meteorológus
Plusz "nagytudásunak"...
Kérdező, tudok olvasni, köszi; és válaszoltam is a kérdésednek megfelelően.
A helyesírás pedig egyáltalán nem mindegy, a saját bizonyítványodat állítod ki vele az igényességedről/igénytelenségedről.
Plusz – többek között – ezzel mutatod ki a tiszteletet az olvasók/válaszolók felé, nem pedig azzal, hogy a kommented végére odaírsz egy udvariassági formulát.
Bizony, kedves Kérdező, aki helyesírási hibát vét, az legyen szerény, és szeresse magában a szerénységet, mint Virág elvtárs.
Egyébként, ha bármiféle fogalmad van a Természet működéséről, hogy gondolod, hogy lehet időjárási prognózist adni jövő márciusra?
A kérdés különben viccnek szellemes is lenne, ha tahó reakciód nem ébresztené fel a gyanúnkat, hogy talán komolyan gondoldat.
> Szerintetek milyen lesz az időjárás 2014. Március hónapba?
Az időjárás előrejelzés úgy működik, hogy a jelenlegi, és nem túl régi adatokat összevetik az megfigyelésekből alkotott modellekkel. Ez szépen meg fogja mondani, hogy mondjuk holnap hány fok lesz. Illetve a modell mindig ad egy valószínűséget is. Mikor a tévében, rádióban bemondják, hogy holnap 20-25 fok lesz, az igazából annyit jelent, hogy holnap 98% eséllyel lesz a hőmérséklet 20 és 25 fok között, további 0,5% eséllyel mondjuk 18 és 20, 0,5% eséllyel 25 és 27 fok között. Tehát ebből azt kell leszűrni, hogy az előrejelzés nem csak egy adott adatot dob ki, hanem egy valószínűséget is.
Minél távolabbi az előrejelzés, annál pontatlanabb is. Ha 5 nappal jelzed előre az időt, ott már lehet, hogy a 20-25 fok bekövetkezésére már csak 60% az esély, de jobb híján ez is megteszi.
Jelenleg kb egy hétnél tovább nem tudjuk kiszámolni a várható időjárást. Pontosabban ki tudjuk, csak abban már annyi a bizonytalanság, hogy kb. a hasraütés esetét közelíti.
Egy hónappal előre már maximum annyit tudunk kiszámolni a jelenlegi modellekből, hogy az átlagnál hidegebb, vagy melegebb lesz-e, az átlagnál több, vagy kevesebb csapadék fog-e esni. De ezt is erős bizonytalansággal. Tavasz közepén például pont belefutottam egy cikkbe, amely szerint egy meteorológiai cég azt jelezte előre, hogy az idei tél jóval hidegebb lesz az átlagnál. (Értsd 70% az esély arra, hogy hidegebb lesz a nyár az átlagnál.) Hát nem jött be. Úgy látszik az a 30% következett be, mert az idei nyáron jóval magasabb volt a hőmérséklet, mint általában.
2014 márciusa annyira távol van, hogy kizárólag az előző évek adataiból lehet bármire is következtetni. Magyarán kb. annyit lehet mondani, hogy valószínű márciusi időjárás lesz. Hogy milyen egy márciusi időjárás? Nézzük meg az előző éveket. Az előző évek 90+x%-ban a hőmérséklet -15 és 27 fok között volt, a csapadék… (Lásd: 1. válasz).
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
> Nem az volt a kérdés hogy, a " HónapbaN " szót hogy kell helyesen írni
Amikor az ember közösségben megnyilvánul, akkor a közösség reflektál rá, akár több ember az a közösség, akár egy. És igen, nem minden esetben arra reagál, amit az illető mond, nem feltétlenül abban a témában. Ha valakinek váratlanul beleüvöltöd a fülébe, hogy „adj egy százast”, mire ő nyakon vág – mivel a fülébe üvöltöttél –, akkor hajtogathatod, hogy „nem ez volt a kérés”.
Tehát ha leírsz egy kérdést, akkor lehet, hogy nem a válasz lesz az a reflektálás, amit elérsz, hanem mondjuk az írásmódod témaköre fog előjönni. Ez így normális, természetes. Bizonyára más kategóriáknál is előfordul ez, de a Tudomány kategóriában valószínű, hogy fokozottabban. Miért? Mert akik itt válaszolnak, azok többsége sokat olvasott, sokszor több diplomával rendelkező ember. Óhatatlanul megtanult helyesen írni, pont ezért szemet szúr neki minden helyesírási hiba. Egy ideig át lehet siklani felettük, de mikor már a 20. kérdésre válaszolsz, és abból 19 kérdésnél azt látod, hogy az illető két mondatot nem bír leírni úgy, hogy ne legyen benne legalább három helyesírási hiba, akkor elég nehéz megállni, hogy ne menj el szó nélkül a jelenség mellett.
Én sem írok 100%-ig helyesen. Valószínű ebben a válaszomban is van legalább három helyesírási hiba, de merem azért remélni, hogy kevésbé banális hibák, no meg nem két mondatra oszlanak el, hanem sok-sok mondatra. De ha valaki kijavít, akkor nincs azzal gond. Ha valaki rávilágít egy hibámra, akkor lehetőségem van észrevenni és javítani rajta. Tehát én csak nyerek ezzel. Ilyen esetben én inkább azt mondom, hogy „Ó, tényleg. Ezt elírtam. Kösz, hogy szóltál.”. Jó, értem én, ha az embert szembesítik valamilyen hibájával, az első reakcióként mindig bosszantó, de érdemes túllépni rajta, és megnézni, hogy hasznomra van-e az egész, vagy sem. Ha igen, akkor nincs ok arra, hogy az ember érzelmi kérdést csináljon belőle. Ha a hiba kijavítása olyan, amiből tanulni lehet, akkor érdemes erről az oldalról megközelíteni a szituációt.
2×Sü tetszett amit a közösségi megnyilvánulásról, és az arra kapott reflexiókról írtál.
Ha nem probléma szükség esetén továbbadnám azoknak, akik szerintem tanulhatnának belőle.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!