Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Éjszaka van, ha nyár van...

Éjszaka van, ha nyár van akkor az ég színe fekete, de télen pedig sötétlila színű. Pontosan miért?

Figyelt kérdés
2009. okt. 29. 14:37
 1/8 anonim ***** válasza:
71%
Én inkább azt vettem észre, hogy télen sárgás az ég. Ez attól van, hogy a hó visszaveri az utcai lámpák sárga fényét és ez megfesti a felhőket. Ha kint vagy a város szélén lehet is látni, hogy a város fölött sárga, a puszta felett pedig fekete.
2009. okt. 29. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Én is gondolkodtam végig, hogy a hó visszaveri, de sötétlila lett? :D Még nem láttam a sárgás színét... :S
2009. okt. 29. 17:09
 3/8 anonim ***** válasza:
92%

Piros, lila, rózsaszín, narancs; gyönyörű látvány hajnalban illetve alkonyatkor, az év minden szakában. Azonban télen, ha az időjárás is támogatja az eseményt, hosszabb ideig tart a látvány, s jobban kibontakoznak a ragyogó színek is. Ugyanis télen az északi féltekén a napsugárak beesési szöge kicsi, vagyis a Nap lapos ívet jár be az égen. Mivel a Horizontot is kis szögben közelíti meg, több ideig tart ugyanazon magasság elérése napkeltekor, hosszabb ideig tartózkodik a Horizont alatt, de közel hozzá, mielőtt felkelne. Napnyugtakor ugyanez játszódik le csak fordítva.

Nappal amikor a Nap magasan jár, az ég kék színét a szóródásnak köszönhetjük. A légkörben lévő oxigén és nitrogén részecskék igen kis méretűek, kisebbek mint a látható fény hullámhosszai. És Rayleigh-féle szórás törvény miatt, miszerint a szórás mértéke fordítottan arányos a hullámhossz negyedik hatványával, így a fényből a kék színek (kb 480 nanométer)sokkal jobban szóródnak a légkörben, mint a nagyobb hullámhosszúságú színek (pl vörös: kb 650 nanométer).

Napnyugtakor és napkeltekor az ég azért vöröses szinű mert a fény sokkal vastagabb légrétegen hatol keresztül, s a légkör alsó, sűrű részén szóródik a fény. A hosszabb megtett út során a fényből a vörös árnyalatai jutnak el hozzánk közvetlenül.

Azonban amikor ködös vagy csak netalán párásabb az idő, a fény már nem csak a kis méretű oxigén és nitrogén részecskéken szórodik, hanem az ezeknél jóval nagyobb köd páraszemcséken is. Ez az ún Mie szórás, mi szerint a hullámhossznál nagyobb méretű szemcsék szórása során a fény színe nem változik meg, csak tompább lesz. Ezért van az, hogy egy ködös napkelte vagy naplemente során az ég vöröses marad a Rayleigh-szórás miatt, ugyanakkor a Mie szórás miatt az ég vöröses színe eltompul és helyette rózsaszín, olyakor lilás ködöt látunk. De hasonló a helyzet a felhőknél is.

Valamint: minél magasabban van a légkörben egy felhő, annál tovább vöröses a színe, mivel a számunkra már nem látható (a horizont alatt van) Nap fénye a távolban még éri a magas légköri rétegeket, így például a 8-12 km magasan lévő fátyolfelhők napkelte előtt, vagy napnyugta után fél órával is lilás-rózsaszínes árnyalatúak lehetnek, míg az alacsonyan járó gomolyfelhők vagy rétegfelhők ennél rövidebb ideig színesek.

2009. okt. 30. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Nagyon hasznos a válaszod és nagyon köszi szépen! :)
2009. okt. 30. 12:30
 5/8 anonim válasza:
64%
A fényszennyezés általános jelenség lett minden területén az országnak,kivéve a Zselic területén.Télen ,főleg a városi fények,plusz a gyakori légköri párajelenségek együttes hatása lehet az elszineződés.Nem zárható ki az északi irányba a hazánkból is egyre gyakrabban látható sarki fényjelenségek látványa sem,mint esetleges lilás égi szin.
2009. nov. 5. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
76%

Először is: aki itt feltesz egy kérdést a TUDMÁNY rovatban, az általában szeret kimerítő válaszokat kapni. Azt pedíg végképp sajnálom hogy te esetleg nem érted, de akkor sem ez a módja a vélemény nyilvánításnak. Ráadásul hogy lehet már ilyen hülyeséget beírni??

Másodszor: a fennt említett fényszennyzés is valóban okozhatja az ég lila színét, főleg (nem csak) nagyvárosokban ahol eleve szmog is van a légkörben. A sarki fényes megállapítás azonban nem túl helytálló, sőt... Hazánkban legutóbb 2006-ban volt, így ez nem egy gyakori jelenség, ami magyarázat lehetne az ég lila színére. A jelenség jellemzően egy óriási mágneses vihar következménye, ami ritka.

2009. nov. 5. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
75%
Keress ra valahol a neten. Az eg szine eredetileg sotet (fekete). Ha jartal mar repulovel es fel kerultel a felhok fole, akkor lathattad. A foldrol azert tunik keknek, mert a levego, amely korulveszi a Foldet, megszuri. Az, hogy mennyire szuri meg, az a levego homersekletetol fugg. Ezert lehet az, hogy amikor bizonyos homersekletu a levego, akkor maskepp szuri meg, es masnak latod. Amugy lehet amiatt is, hogy mas szogben esnek be a napsugarak.
2009. nov. 5. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Ezt a dolgot melyik mesekönyvben olvastad? Szerinted ha -10 fok van akkor nem ugyanolyan kék az ég mint 30 fokban??????? Úristen... Olvasdd el a kommenteket mielőtt ilyen butaságokat írsz le.
2009. nov. 6. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!