Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A gázbolygókon, ha el tudnánk...

A gázbolygókon, ha el tudnánk utazni odaáig, át lehetne repülni?

Figyelt kérdés
2009. okt. 28. 17:50
 1/4 dellfil ***** válasza:
95%

Értem mire gondolsz. Azt hiszed, hogy a gázbolygó egy homogén, gömb alakú gázfelhő, amelyen egy szilárd tárgy, (pl. egy ürhajó) símán keresztűl repülhet.

Hát nem! Egyrészt abban a méretben amekkorák az ismert gázbolygók (Jupiter, Szaturnusz, Uránusz, Neptunusz) ha csak tisztán hidrogénből állnának is, a tömegüknél, és ezért a gravitációs erejüknél fogva olyan sűrűségre nyomják össze a belsejükben a gázt, ami sűrűbb mint a legnagyobb fajsúlyú fém. Egyébként legnagyobbrészt (90-95%-ban hidrogén és hélium keverékéből vannak, hasonlóan mint a Nap, és a csillagok)

A külső rétegeik valóban gázbol állnak, amelyek a hidrogénen, és héliumon kívűl tartalmaznak metánt, ammóniát és sok más vegyületet is, (pl. a felhőik), de a középponjuk felé haladva a nyomás olyan értékeket vesz fel, hogy például van olyan régió, ahol a hidrogén fémes tulajdoságokkal bír. Legbelül valószínűsíthető egy nehezebb elemekből álló mag. Szilikátok, vas nikkel, stb. De valószínű, nincs olyan pont (vagy inkább réteg) amelyre kijelenthetnénk, na ez a szilárd felszin. Ezért is nevezzük őket "gázbolygóknak".

2009. okt. 28. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
50%
így van.
2009. okt. 28. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
83%
Az első válasz tökéletes. Mindössze annyit tennék hozzá, hogy már 26 éve eljutottunk a Szaturnuszig a Voyager 1,2 űrszondákkal, valamint a 97-ben indított Cassini űrszodával ami 2004-ben érkezett meg a Szaturnuszhoz. A Pioneerekről nem is beszélve amiket '72 ill '73-ban indítottak útnak a neprendszer külső peremterületeinek vizsgálatára, amik mára már el is hagyták a mi naprendszerünket, és közelednek egy olyan hely felé ahol már nem a mi napunk gravitációs tere dominál. Ternészetesen emberes küldetés jelen technológia melett még elképzelhetetlen ekkora távolságokra, de azért az eddíg elért eredmények sem kevesek :)
2009. okt. 29. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
A Jupiterbe egy űrszonda becsapódott, a rádióösszeköttetés a vastag gázfelhőktől szűnt meg.
2009. okt. 30. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!