Ennek van valóságalapja?
"Ennek van valóságalapja?"
Van, egyetemeken tanítják.
A kvantumfizika helytálló mert volt egy kidolgozott elmélet ami bizonyos pontossággal leírja formulákkal a különböző kvantum jelentségeket, ha megmérném itt megmérném ott akkor mit mérnék, amikor elvégezték a kísérleteket akkor nem az elméletet alakították úgy hogy stimmeljen a gyakorlathoz, az nem lenne jó elmélet, az spekulatív és belemagyarázás lenne. Nem ez történt hanem az hogy ismertek tényeket ezekből kiszámolták hogy mi lenne ha elvégeznénk ilyen kísérletet és pont az történt amit számoltak, még ha nem is akarták elhinni hogy ilyen létezhet.
Egy dolgot kiragadok a kétrés kísérletet ezt a kísérletet azért végezték el mert ez jött ki elméletileg, ezt akarták cáfolni vagy megerősíteni kísérletileg. Kiderült hogy tényleg úgy van, számos kísérlet bizonyítja jól kontrollált körülmények között végezték el a tudományos előírásoknak megfelelően. Sőt sokáig elfogadott volt az a nézet (persze ez nem tudományosan, csak hit szinten) hogy biztos a kísérleti berendezés mérése által keltett fizikai kölcsönhatás következtében, ha jobban tudnánk elvégezni a kísérletet akkor nem ez lenne hanem az amit a józan ész diktál stb. amit később sikerült bizonyítani kísérletileg is (trükkös módszerrel) hogy csupán a megfigyelés ténye befolyásolja meg a jelenséget. Ami ennél is meglepőbb hogy ha a megfigyelés a kísérelt után történik akkor is attól a döntéstől függ hogy megfigyeljük e vagy nem, dehát egy mostani döntéstől függ hogy a múltban hogy zajlott le a kísérlet.
"Meg egyesek azt mondják, hogy a kvantumfizika szerint nincs anyagi valóság."
Valószínűleg egyesek a Schrödinger macskájára (is) gondolnak, arra a kísérletre (amit sosem végeztek el mivel a kísérlet eredménye lényegtelen lenne.) Elfogadja az ember hogy van egy atom ami vagy lebomlott vagy nem egy adott pillanantban, egyik meghatározott állapotba sincs hanem ezek szuperpozíciójában, ezt az atomot "kiterjeszti" makroszkópikus méretekbe pl egy macska méretére ahol a macska élete ettől függ. Akkor az a macska egyszerre él is meg nem is? Ez tovább is kiterjeszthető ha belenézek a dobozba akkor még én sem látom hogy él vagy nem, amikor elmondom másnak akkor áll be egy konkrét állapotba (élet vagy halál), de lehet még tovább menni egészen addig hogy az egész univerzum ilyen hogy minden szuperpozícióban van, ekkor kell valaki(k) aki(k) "kívülről" megfigyleik az univerzumot. Vagy a Heisenberg féle bizonytalansági elv, ahol nem hogy nem tudjuk hogy hol van pontosan a részecske, hanem nem is létezik pontos helye ... Kvantum szinten valószínűségek vannak, hibásan úgy szokták értelmezni hogy egy részecske egyszerre két (vagy több) helyen van, pedig nem, bizonyos valószínűséggel itt bizonyos valószínűséggel ott, szuperponált állapotba van hogy hol is van, amikor megmérjük akkor áll be egy ott van e vagy nincs illetve akkor lesz egy bizonyos helyen.
Erre szoktam azt mondani ("viccesen") hogy addig "sumákol" míg nem figyeljük meg ...
Ilyet konkrétan nem mond a kvantumfizika hogy nincs anyagi valóság, arra mindenképp rávilágít hogy nem olyan a világ mint ahogy a józan ész diktálná, a klasszikus fizika nem igaz. Persze ettől még nagyon jól alkalmazható, nem félreértendő hogy mehet a süllyesztőbe, de csak tól ig igaz, pl kvantumszinten használhatatlan.
Egyáltalán mit jelent az hogy anyagi és mit jelent hogy valóság?
Van a materialista nézet mely szerint minden anyagi dolgokra vezethető vissza, nincs lélek mint örök és halhatatlan eszencia, csak anyagi dolgok léteznek. Vannak különböző az idealista nézetek melyek szerint az nem anyagi valóság az igazi, hanem a tudat, a lélek, a szellemi világ. Van a tágabb értelemben vett idealista nézat ahol pl. a számok világa a mi anyagi világunktól függetlenül létező valóság. Ezek messzire vezetnek és ez a része már tisztán filozófikus.
"mi is az, hogy valóság?"
Ezt olyan természetesnek veszik a legtöbben hogy tudja mi a valóság. Van egy elképzelése róla, valószínűleg a legtöbben nem próbálták megfogalmazni és nem gondolkodtak róla. Még azt is irreálisnak hiszik hogy nem csak egy féle idő létezik, fénysebességhez közeledve amik vannak pl. Én nem értem hogy miért, nem volt semmi tapasztalata sem róla akkor miért tarja lehetetlennek, egy okos ember sok mindent elhisz de nem akármit, ő meg lehetetlennek tartja az egészet és okoskodik, pedig pont hogy ő látja rosszul a dolgokat, Amit lát az csak egy nagyon kis töredéke a világnak.
Ezek lehetetlennek és irreálisnak tűnnek, pedig igazából nem ez az irreális hanem az a világkép ami a hétköznapi ember tudatában van. Pl. az idő is egészen más mint ahogy gondolja a hétköznapi ember, az téves és hibás elképzelés. Csak látszólag igaz, mintha lenne egy bazi nagy szinuszgörbém és te belőle csak egy kis részt látnál és azt a következtetést vonnád le hogy egyenes az egész.
Pont hogy annak van kevesebb valóságalapja amit eddig hittél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!