Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a tudományos magyarázat a...

Mi a tudományos magyarázat a világ keletkezésére?

Figyelt kérdés
nyilán csak találgatások vannak, de melyik tűnik a legvalószínűbbnek?
2008. jún. 30. 07:49
 1/10 anonim ***** válasza:
47%
Néhány éve az ún M elmélettel magyarázták, de nem vagyok benne biztos, hogy ez még mindíg érvényben van, elég sűrűn változik az aktuális nézet:)
2008. jún. 30. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
21%

Kialakulása, szerkezete [szerkesztés]


A Föld hét másik bolygótársával, a körülöttük keringő holdakkal, törpebolygókkal, kisbolygókkal, üstökösökkel és meteorokkal, valamint csillagunkkal, a Nappal együtt a Naprendszer tagja. Galaxisunk, a Tejútrendszer 200–400 milliárd csillagból áll. (Az átlagos Föld-Nap távolságot csillagászati egységnek (CsE) nevezzük.)


Az emberiség évezredek óta kutatja a Föld keletkezésének a titkát. Az ókori és középkori tudósok Istennek tulajdonították a Föld keletkezését. Az 1700-as években a természettudományok fejlődése rohamosan felgyorsult, ennek következtében egyre több elmélet született a Föld keletkezésére vonatkozólag. A mai modern teóriák a régebbi elméletek részleteit is tartalmazzák, miszerint: a Nap és bolygói por- és gázfelhőből alakultak ki. Ez az anyag kb. 4.6 milliárd éve kezdett összehúzódni, forgása felgyorsult. A forgás közben leszakadtak a bolygók anyagai, melyek később bolygókká sűrűsödtek. A középen lévő legsűrűbb felhőből alakult ki a Nap. A többi anyagból alakultak ki a bolygók, köztük a Föld is.


Kezdetben, kb. 4,6 milliárd éve a Föld izzó állapotú volt. A különböző rétegek – a gravitáció és a forgás következtében – sűrűségüknek megfelelően gömbhéjakba (geoszférákba) rendeződtek. Három gömbhéjat különböztetünk meg: földkéreg, földköpeny, földmag.


Földkéreg [szerkesztés]

A Föld belső szerkezete a magtól a felső köpenyig

A Föld belső szerkezete a magtól a felső köpenyig

Bővebben: Földkéreg


Földünk legkülső része; halmazállapota szilárd. A szárazföldek területén 30–70, átlagosan 35 km vastag, az óceánok alatt vastagsága 6–7 km. A szárazföldi réteg 15–20 km mélységben két részre osztható: a felső, alumíniumban, szilíciumban és alkáli fémekben gazdag (tehát jobbára alumoszilikátokból és kvarcból álló) gránitos, valamint az alsó, több vasat és magnéziumot tartalmazó (tehát főleg ezek szilikátjaiból álló) bazaltos kéregre. Az óceánok fenekén csak bazaltos kérget találunk.


Földköpeny [szerkesztés]

Bővebben: Földköpeny


A kéreg alatt található, kb. 2900 km mélységben ér véget. Felső köpenyből, átmeneti rétegből és alsó köpenyből áll. A felső köpeny legfelső rétege szilárd, az alsó része képlékeny. Előbbit és a kérget együtt litoszférának nevezzük, utóbbit pedig asztenoszférának. A litoszféra alja kb. 100–150 km, az asztenoszféráé kb. 410 km, az átmeneti rétegé pedig kb. 680 km mélyen van.


Földmag [szerkesztés]

Bővebben: Földmag


A legbelső gömbhéj. Külső és belső magból áll, a külső mag folyadékszerűen viselkedik, a belső mag szilárd. Összetevői: nehéz fémek (vas nikkel) 2 részre osztható: külső magra, amely folyékony és belső magra, amely szilárd halmazállapotú

2008. jún. 30. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
hmm... nem a Földet kérdeztem, hanem a világét:)
2008. jún. 30. 09:22
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Egyenlőre az ősrobbanás az uralkodó elmélet, aminek egyetlen hibája van: A robbanás előtti állapotról semmit sem mond. Jelenleg még nem tudunk eleget ahhoz, hogy ezt a kérdést biztonsággal megválaszoljuk, működésképtelen elképzelése pedig mindenkinek van magának is.
2008. jún. 30. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
96%

valóban az ősrobbanás az uralkodó elmélet (persze egy kicsivel több, mint szimpla elmélet - elég sok konkrét bizonyíték szól mellette...)

az a "hiba", pedig nem hiba, hogy az "előtt"- ről nem mond semmit, mivel nincs mit mondani. az ősrobbanás előtt nem volt semmi (ez psze durva megközelítés, de fogadjuk el ezt a leegyszerűsítést), ha lett volna, akkor nem az ősrobbanással jött volna létre a világegyetem, hiszan az csak "valaminek" a folytatása lett volna.

elég sokáig hezitált a tudomány a "pulzáló" és a "folyamatosan táguló" világegyetem között, mára győzni látszik a folyamatosan táguló modell, így az ősrobbanás egyszeri és megismételhetetlen esemény volt.

2008. jún. 30. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Sokakat megzavar az ősrobbanás kifejezésben a robbanás. Úgy képzelik el, mint egy hétköznap robbanást aminek előzménye van, és amit valami előidézett. Itt nem hétköznapi értelemben vett robanássról van szó. Ennél a "robbanásnál" keletkezett tér, idő, anyag, energia. Az őrobbanás utáni pillanattöredékben még nem léteztek a mai részecskék, teljesen más fizikai törvények uralkodtak. Ezért elég nehéz elképzelni mi volt a 0. másodpercben.
2008. jún. 30. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
0%

Mindig röhögök ezen a nagy bumm elméleten :) Most komolyan, szerintem tök nevetséges. Ahhoz tudnám hasonlítani, amikor a középkorban azthitték hogy a föld lapos és ha kihajózol messze akkor leesel... :D Abban a korban is megmagyarázták az okosok és uralkodó elmélet volt.


Hogy hiheti el valaki ezt a nagy bummot? :)) LOL

2008. jún. 30. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Jelenleg az Ősrobbanás a leghihetőbb tudományos magyarázat. Mivel több bizonyíték van mellette, mint bármi más mellett.

Ha neked nevetséges, nem kell elhinned. Pusztán jelenleg e mellett van a tudomány, ami ugyan tévedhet, de azért kicsit komolyabb, mint a középkorban.

2008. jún. 30. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Talán neked van jobb ötleted?
2008. jún. 30. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

de ha nem materiálisnak tekintjük a világegyetemet, vagyis nem külső anyagnak, akkor van másféle megoldás is. Igazság szerint minden igaz a mai tudományok szerint, de az nem elfogadható, hogy csupán véletlenek művei lennének, és az sem elfogadható, hogy az anyag hozta létre a tudatosságot, inkább fordítva. a kérdés pedig csak az, hogy mégis mi lehet ez a tudatosság, és mi mik vagyunk valójában. :)


üdv

25/F

2010. júl. 3. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!