A világ legpontosabb órája pontosságát hogyan ellenőrzik?
Szerintem nem egészen úgy van, ahogy az első leírta.
1967-ben a Mértékegységek Nemzetközi Rendszere (SI) a másodperc fogalmát úgy határozta meg, mint a cézium-133 atom 9 192 631 770 rezgésének időtartama alapállapotban, két hiperfinom energiaátmenet között. Ez a meghatározás a céziummal működő atomórát teszi elsődleges forrásnak az idő- és frekvencia-méréseknél.
Talán ez még több infó:
A linkelt oldalról:
"a céziumatomnak nyugalomban, 0 kelvinen kell lennie a méréskor."
De azt hogy? Ha jól tudom, csak megközelíteni lehet a 0 kelvint. Nem értem. :(
1. A kérdező szerintem úgy gondolta, hogy melyik mutatja meg a legpontosabban a pontos időt. Ez a napóra.
2. Olyan is van, hogy melyik jár a legpontosabban, tehát melyik az, aminél az 1 másodperc a legközelebb van az 1 másodperchez. Ez a cézium atomóra.
"Ha jól tudom, csak megközelíteni lehet a 0 kelvint."
jól tudod, de mégsem így van.
a hő tulajdonképpen az atomok/molekulák/stb. rezgése.
képzelj magad elé egy hintázó gyereket. leng a hintával ide-oda. na legyen ő egy atom, és a lengés a belső energiája, a hő.
namost ha apuka odaáll a hinta mögé és elkezdi megfelelő ütemben lökdösni, akkor a lengés egyre gyorsul, egyre nagyobb lesz a kilengés. ez tulajdonképen a gerjesztés, aminél nő a belső energia.
de apuci tudja úgy is lökdösni a hintát, hogy az egyre lassabb lesz, egyre kisebb lesz a kilengése, majd egyenesen meg is áll. csak odafigyelés kérdése. (mondjuk ennek egyetlen gyerek sem örül, de ez most mellékes)
pongyolán fogalmazva ugyanezt meg lehet csinálni az atomokkal is lézerfény segítségével. egész testekkel nem, de egyes atomokkal, kis atomcsoportokkal igen. ha megfelelő ütemben lökdössük (adott energiájú fénnyel bombázzuk) őket, akkor meg lehet állítani a mozgásukat, ami azt jelenti, hogy nincs belső energiájuk, azaz a hőmérsékletük 0K.
Itt a pontosságnak két értelme lehet. Egyik, hogy hibázik-e a mérőműszer atomóra. Ezt úgy ellenőrzik, hogy több atomórát működtetnek egymás mellett, és ha pl. 3 van, és az egyik picit késik, akkor a másik kettőt fogadják el helyesnek.
Másik, hogy a műszer egyáltalán mennyire képes pontosan mérni. Ezt nem ellenőrzik mert nincs pontosabb óra, hanem kiszámolják abból, hogy milyen alkatrészekből épül fel a műszer és azok az érzékelők milyen valószínűséggel fogják a definició szerinti értéket mutatni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!