Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Pályázati munkát szeretnék...

Pályázati munkát szeretnék beadni matematikából (9. osztály), ötletek?

Figyelt kérdés

Tavaly először meghirdettek a gimnáziumunkban matematikából egy pályázatot. Bármilyen matematikai témát lehet választani, és abból kell egy lehetőleg jól elő is adható munkát írni.

Egyenlőre nem határoztam el, mi legyen a fő témám. Tavaly a geometriát választottam, de a végső anyag inkább a nemeuklideszi geometriáról szólt. Ehhez hasonlóan idén is olyan anyaggal szeretnék foglalkozni ami nem számolásokra épít, hanem például axiómákra, vagy bármi másra.

Írnátok olyan témát, amely szerintetek kivesézhető 8-10 oldalban, illetve lehet róla tartani egy anyaghosszúságtól függően kb. 8-10 perces előadást?

Egyenlőre a matematikai axiómák jutottak eszembe, mint működőképes téma, jobban bemutatva például Kolmogorov axiómarendszerét, de minden ötletet szívesen fogadok!

Előre is köszönöm az építőválaszokat!

15/f



2013. aug. 1. 20:56
 1/4 jozsko válasza:

Tetszik a kérdés, de igazábol nem nagyon emlékszem mit tanultam kilencedikben :)

- Személyes hozzád talán legkozelbb állo kedvencem a vektorok, szepek es kitérhetsz az alkalmazásukra is, pl fizikábol.

- Talán Lopachov vagy valami hasonloan leirt geometria. Ott is lehet rajzolni habar szinten nemEuklideszi, de jo buli ha majdnem minden szog derék szog :)

- Euklides - Pytagoras tétel levezetheted, torténelomileg megkozelitheted.

- Ez érdekes csak nagyon nehéz anyagot szerezni: Archimedesz ki tudta számolni a parabola teruletet egyszeru gépek (konkretan hinta) sígitségével

- Pí hogyan számoltak ki- szinten rajzolhatsz de kicsit szamolni is kell

- Másodfoku egyenlet, tejles négyzetre emelés rajzolva

- Aranymetszés

Remélem valamelyik megtetszik jelenleg ennyi jutott eszembe :)

2013. aug. 1. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat első kommentelő!


Az nem kitétel, hogy az korosztály tananyagának megfelelő legyen, hiszen a nem-euklideszi geometria is egyetemes anyag. Ezért is emeltem ki, hogy ne túl számolós legyen, hiszen elvont tudományokban bizonyára nem az általános iskolában tanult számolások bonyolultságával dolgoznak.

Az aranymetszés sajnos kilőve, mert tavaly egy abból készült pályázat nyerte a versenyt, én a geometriai anyagommal második lettem, ezért jó lenne, ha mégis megint ez marad témának, a tavalyi témától messze elrugaszkodó legyen.

2013. aug. 2. 07:15
 3/4 anonim ***** válasza:
Nem tudom, hogy tavaly a nemeuklideszi geometria kapcsán beszéltél-e projektív geometriáról, de ha nem, akkor az érdekes lehet. Vagy ide kapcsolódó lehet a véges geometria is: véges projektív síkok és azok alkalmazásai a kombinatorikában, egy-két érdekes feladaton keresztül bemutatva.
2013. aug. 2. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Második, az ötleted felkeltette érdeklődésemet, majd utána fogok nézni. A nem-e.-i geometria kapcsán inkább milyenségéről beszéltem, miben különbözik az euklideszi geometriától, mire használják elméleti fizikában, stb...

Várom a további tanácsokat!

2013. aug. 2. 08:55

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!