Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Élőlény-e egy emberi sejt?

Élőlény-e egy emberi sejt?

Figyelt kérdés
Élőlény-e a spermium, a testi sejtek, a kötőszöveti sejt, a csontsejt? Mert mondhatjuk, hogy nem túl önállóak, a megfelelő környezet és ellátás nélkül meghalnak, de nem épp így igaz-e az emberre vagy a lóra is? Most mi van?

2013. júl. 31. 11:49
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
12%
hát ha élőlény a spermium, akkor minden nap tömegmészárlásokat csinálnak az emberek:/
2013. júl. 31. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
16%
Önmagában nem, mert nincs saját anyagcseréjük, nem képesek szaporodásra.
2013. júl. 31. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
77%
Az osztódás a szaporodás egyik formája, azt meg a legtöbb sejtünk csinálja.
2013. júl. 31. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
36%
Nem élőlény, inkább organikus gépek. Nem képesek önálló szaporodásra, táplálkozásra, fejlődésre. A test termeli őket, hogy kis robotokként végezzenek el bizonyos feladatokat.
2013. júl. 31. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Wadmalac ***** válasza:
69%

Nehéz elfogadni a gondolatot, de simán marha bonyolult kollektív élőlény-kupac az ember. Mondjuk a medúzánál, ami még átmenet a telepes és magasabb rendű állatok közt, fejlettebben.

Hatalmas kupac apró élőlényecske nagy, szervezett kupacban.

Megfelelő tápoldatban önállóan életképesek a sejtek, osztódásra, táplálkozásra képesek, csak specializálódásuk miatt a szükséges túlélő-környezetre kényesedtek.

2013. júl. 31. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
87%

Sejteknek definíciójuk szerint a "legkisebb, önálló életműködésre képes szervezeteket" nevezzük.


Tehát csak akkor hívhatjuk őket sejteknek, ha képesek önálló életre.


Lehet, hogy nehéz elfogadni, de sejtjeink önállóan képesek tápanyagot felvenni, azt lebontani, energiát nyerni belőle, amit felhasználva képesek fennmaradni, növekedni emellett képesek szaporodni is (kevés kivételtől eltekintve, pl. a vörösvértestek (helytelenül vörösvérsejtek), amelyek nem rendelkeznek sejtmaggal, ezáltal képtelenek az osztódásra - nem is nevezzük sejteknek őket).

2013. júl. 31. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Ozmium42 ***** válasza:
100%
Igen, a sejt élőlény. Az élet kialakulása az egysejtűekkel kezdődött, ezek az első élőlények. A telepek, és a szövetek kialakulása jóval későbbi "vívmány". Minden élő sejt lélegzik, táplálkozik, és kiválaszt, az osztódás pedig nem létszükséglet egyed szinten, a fajfenntartás miatt van jelentősége. Szervezetben már vannak olyan sejttípusok, amiknek az osztódására nincs szükség, ezért ez a funkció le van gátolva.
2013. júl. 31. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
66%

Ez inkább filozófiai probléma, mintsem tudományos. Mitől lesz több a biológia, ha mától az egyik sejtet egységesen élőlénynek tekintjük (mert tud osztódni, lélegezni, táplálkozni), a másikat meg nem (mert pl nem tud isztódni)?


Minden élőlényre igaz, hogy ha kivesszük a környzetéből, meghal. Ebből a szempontból nem mondhatjzk, hogy a sejt azért nem élőlény, mert túl spéci környezet kell neki. Definiálni kéne a "túl spéci" környezetet. Mondjuk lehetne a definíció az, hogy 100 faktor kell az életben maradásához, de bajban lennénk, ha találnánk egy sejtfélét, aminek csak 99 faktor kell, és találnánk egy halat, aminek viszont 101 faktor kell.


Ráadásul az evolúció szabályai is érvényesek az egyetlen sejtre.


(Azt meg hadd ne feszegessem, hogy élőlény-e hangya, ami NEM tud szaporodni, vagy élőlény-e az öszvér, ami szintén nem tud szaporodni...)


Szóval a definíció csak korlátozott mértékban használható és néha ellentmond a józan észnek.

2013. júl. 31. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
0%

Úgy látom, ma a filozófiai jellegű kérdések napja van.

A sejt az élet alapegysége (jelen ismereteink szerint), viszont alkothat több seht is egy élőlényt. Ilyenkor technikailag nem tekintjük külön élőlénynek az egyes sejteket.

Hogy az élőlényen belül az egyes sejtek mennyire önállóak, rendkívül széles a skála. Egy monocita létezéséről beszélni az emberi szervezeten kívül értelmetlen. Na de mi a helyzet egy zuzmót alkotó moszatsejttel? Vagy a telepes többsejtűek egy-egy sejtjével?

2013. júl. 31. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Wadmalac ***** válasza:

#6 leírta azt, amit én, máshogy fogalmazva, bővebben, de lényegében ugyanazt és egyet is értek vele. Most tessék megnézni a #6 és az én #5 százalékomat.

:D

Olvassa is valaki azt, amire rányomkod? :D

2013. aug. 1. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!