Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mindig az örökítőanyag változá...

Mindig az örökítőanyag változása okozza a fejlődést és ez vezetett a sejtek differenciálódásához is?

Figyelt kérdés
Belekerülhetett az örökítőanyagba egy másik sejtforma vagy annak egyik alkotójának leírása egy másik sejt örökítőanyagába? Pl mondjuk volt egy sejt,ami alapba úgy osztódott,hogy hasonló utódjai voltak kisebb eltéréssel. De ez a sejt vagy egy baktérium beépítette ebbe a sejtbe a környezetében lévő dns vagy rns darabkát és innentől mondjuk már nem mindig egyformán másolja saját magát,hanem többféle sejtet hoz létre?
2013. júl. 27. 10:24
 1/7 anonim ***** válasza:
Ha jól értem, hogy arra gondolsz, hogy nem csak a meglévő génkészlet változhat, hanem kívülről bejutott DNS darabok is módosíthatja a meglévőt, akkor igen, ez így van. Sok vírus is hasonlóképp működik, a saját örökítőanyagával úgymond átprogramozza a fertőzött sejtet.
2013. júl. 27. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Igen, arra is,de arra is,hogy ez így lehetett? Illetve,hogy mi az ami alapján egy sejt másfajta sejtet kezd el létrehozni,de közben rájöttem,hogy erre igazából az őssejt ami választ kell,hogy adjon.
2013. júl. 27. 22:12
 3/7 anonim ***** válasza:

"mi az ami alapján egy sejt másfajta sejtet kezd el létrehozni"

Olvasgass utána az osztódó sejteknek, ha érdekel a téma, ezt bevallom, nem tudnám neked úgy összefoglalni röviden, hogy rendesen meg is értsd! Ilyen osztódó sejtek lehetnek az őssejtek, tumoros sejtek, merisztémasejtek (ha a növények is érdekelnek).

Viszont hogy ne legyen kavar, az osztódó sejtek és az általuk létrehozott differenciált sejtek génállománya ugyanaz, a differenciálódás során a DNS nem változik.

2013. júl. 27. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 sadam87 ***** válasza:

Ha egy élőlénybe egy másik (nem szülő) élőlényből örökítő anyag épül be, azt horizontális géntranszfernek nevezzük. Ez prokarióták között gyakori (ld. F-plazmid, Hfr törzsek), de eukariótáknál is előfordul (pl. mitokondriális gének). Sok vírus genomja is be tud épülni a gazda DNS-be, pl. az emberi genom egy jelentős része is virális eredetű. A vírusok segítségével időnként a gazda génjei is átjuthatnak egyik élőlényből a másikba.

A sejtek differenciálódása bonyolult folyamat, a genom valóban nem változik, csak a gének aktivitása. Ebbe a transzkripciós faktoroknak (és sok más tényezőnek) van fontos szerepe.

2013. júl. 28. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Szóval úgy képzeljem el,hogy a differenciált sejtekben az adott génrészek úgymond blokkolva vannak?
2013. júl. 28. 17:17
 6/7 sadam87 ***** válasza:
Negatív szabályozás inkább a prokariótàkra jellemző (pl. lac operon). Eukariótákban a transzkripciós faktorok általában serkentik a génműködést. Az adott sejttípusban megtalálható transzkripciós faktorok határozzák meg, mely gének lesznek aktívak... Legalábbis részben, mert a génműködés szabályozására számos más lehetőség van.
2013. júl. 28. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Érdekes:) Köszönöm az eddigieket.
2013. júl. 28. 22:07

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!