Tudnátok írni egy példát dipólus-dipólus kölcsönhatásra?
Egy példát szeretnék látni erre, hogy: "A nagyszámú dipólusmolekula összekapcsolódásával létrejött halmazok energia közlés (pl. melegítés) hatására felbomlanak, energiaelvonás esetén folyadékká vagy szilárd halmazzá rendeződnek." Tehát hogy, X anyag Y energiaközlés hatására folbomlik, vagy X anyag energia elvonás esetén cseppfolyós lesz.
Ja, és ez kb. az lenne, hogy a pozitív és negatív töltésű ionok mozognak a melegítés hatására, és a gyenge elektrosztatikus vonzás megszakad köztük?
Előre is köszönöm szépen a válaszokat. :D
1. Pl. víz.
2. Nem. Ionok között nem alakul ki dipol-dipol kölcsnhatás.
Bocsi, igaz, nem figyeltem.
"a pozitív és negatív töltésű MOLEKULÁK mozognak a melegítés hatására, A DIPÓLUS-DIPÓLUS KÖLCSÖNHATÁS megszakad köztük".
HCl is jó ugye?
1. Dipólus molekulákról van szó, nem ionokról. Ilyen pl. a víz. A dipólus-dipólus kölcsönhatás gyenge másodrendű kötés, melegítés hatására olvad, párolog. A víz olvadáspontja 0 Celsius fok.
2. Ionos kötés tartja össze pl. a sókristályokat. 800 fokon olvad. Igen csak meg kell melegíteni, hogy bármilyen ion mozoghasson ott. Ez a kötés nem gyenge.
A víz nem jó tisztán dipól-dipól-ra, mert nála (többek között) H-híd kölcsönhatás is ébred.
Az aceton kiváló a középiskolai szintű értelmezésnek: a CO(CH3)2 molekulákban állandó (permanens) dipólus a C=O kettőskötésben leledzik. A kérdés így egyszerű: meg kell adni aceton olvadás-, és forráspontját. Természetesen a fázisátalakulások "Y" hőközlés hatására mennek végbe.
Olvadás pontja - 94,9 °C forráspontja 56,3°C. Tehát az aceton -94,9 °C alatt szilárd halmazállapotú, 94,9 és 56,3 között folyékony, 56,3 felett gáz-halmazállapotú? Tehát a dipólus-dipólus molekula egy nagy elektonegítivitású, és egy kisebb elektonegítivitású atom között jön létre. Az egyik atom jobban vonza az elektronokat nagyobb elektronegativitása miatt, így az egyik része pozitív, a másik negatív lesz, így tudnak a molekulák egymáshoz kapcsolódni, és ezek a dipólusmolekulákból létrejött halmaz, energkiaközlés hatására bomlanak/csepfolyósodnak? Egy anyag pedig akkor lehet egyszerre dipólus-dipólus és hidrogén kötéses is? Pl.: víz. Dipólus ugye az O - H miatt, és mivel a H magához vonza a másik vízmolekula oxigénjének nemkötőelektronpárját ezért hidrogénkötés is?
Messze vagyok még nagyon a megértéstől, vagy kezdem felfogni szerintetek?:D Köszi az eddigi válaszokat! :)
Hű de hamar reagáltál...tudásszomjjal megáldott kérdező :)...ez pozitív...nagyon pozitív.
"Tehát a dipólus-dipólus molekula egy nagy elektonegítivitású, és egy kisebb elektonegítivitású atom között jön létre?"
Nem. A dipólus (itt) a kötést jellemzi: a kulcs az elektromos szétválasztódás (szeparáció): a C a kisebb EN-ú, így rajta részlegesen pozítív töltés, az O a nagyobb EN-ú, így rajta részlegesen negatív töltés jelentkezik a C=O kötésben.
A térben szétválasztott részleges töltések között jellemezhető a DIPÓLUS, azaz a C és O atom között.
A dipólusok - tehát két C=O kötés - között gyenge elektrosztatikus (vonzó)erő lép föl, és így természetesen a megfelelő molekulák között is, ha rendelkeznek C=O kötéssel.
Azonban a hőmozgás energiája a hőmérséklet növekedésével növekszik és szétzilálja ezt a gyenge elektrosztatikus kötőerőt és az aceton halmaza -95 és 56 fokon fázist vált.
"Dipólus ugye az O - H miatt, és mivel a H magához vonza a másik vízmolekula oxigénjének nemkötőelektronpárját ezért hidrogénkötés is?"
Egyszerűen brilliáns meglátás a korodhoz képest. Érdemes a kémia területén továbbfejlődnöd... :)
Ha jól értem, itt van egy kis zavar.
Tehát tisztázásképp, az acetonnál maradva: az aceton maga a dipólus, és azért jön létre, mert a C és O elektronegativitása eltérő, ezért a közöttük lévő kovalens kötés elektronsűrűsége a nagyobb elektronegativitású oxigén felé tolódik el. Így alakul ki a molekula dipólusa, a részlegesen pozitív szénatommal és a részlegesen negatív oxigénatommal. (a polaritáshoz az is kell, hogy a dipólusok ne egyenlítsék ki egymást a molekula szimmetriája miatt: a szén-tetrakloridban megvannak a poláris kovalens kötések, de a szimmetria miatt mégsem lesz poláris a vegyület).
A csavar ott van, hogy a fenti nem maga a dipólus-dipólus kölcsönhatás, hanem a dipólus létrejötte. A dipólus-dipólus kölcsönhatás két acetonmolekula között jön létre. Az egyik acetonmolekula negatív oxigénje egy másik aceton pozitív szénatomjához vonzódik.
"A dipólusmolekula pedig maga a poláris molekula, amiben az elektroneloszlás asszimetrikus?"
Kiváló meglátás!
"...a kisebb EN-ú C vonza a nagyobb negativitású O, és ez fordítva."
Logikailag tökéletes gondolat...azonban a matematikai megközelítés az elfogadott a dipólusok kölcsönhatásának leírásában, ami vektorokkal dolgozik és nem részleges töltésekkel.
Biztosan tanultál már vektorokról matematikából: egy vektornak nagysága és iránya is van. Ugyanígy a dipólus vektoroknak is nagysága és iránya is van (ebbe most nem akarok belemenni).
A dipol-dipol kölcsönhatás két dipólus vektor között jön létre: például C-->O és C-->O között. De ez már fizikai-kémia...
Na akkor utoljára hogy tényleg értem-e.:D
Van az aceton. Az aceton egy dipólus (dipólusmolekula-> poláris molekula). Azért dipólus, mert a benne lévő O és C elektronegativitása eltérő nagyságú, és ezért jön létre.
O EN-> 3,44 míg a C EN-> 2,55
3,44-2,55= 0,89 Mivel nem 0, ezért nem egyenlítik ki egymást, és mert elektronszerkezetük asszimetrikus, ezért az aceton poláris molekula, azaz dipólusmolekula.
Ha két acetont veszünk, és azok kapcsolódnak, az a dipólus-dipólus kölcsönhatás. Ugyan is, a kisebb elektronegativitású C vonza a másik acetonban lévő nagyobb elektronegativitású O-t, és ez fordítva. Kapcsolatuk a DIPÓLUS-DIPÓLUS KÖLCSÖNHATÁS.
Így már oké?:D
Köszi szépen mindkettőtök segítséget, ha rendben vagyok így!!:D
UI.:Ha lehet, még valaki dobjon egy választ hogy jó-e:D, köszi
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!