A földelés az hogy működik?
Heló!
kimerítő válaszo kegy régebbi kérdésnél: http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudoma..
Minden áramkörhöz potenciálkülönbség kell. A ceruzaelemnél a +/-, a hálózati áramnál fázis/föld. Ez utóbbinál úgy generálják az áramot, hogy a földhöz (értsd kb. talajhoz) képest legyen potenciálja a fázisnak.
A nulla az a 'máshonnan jött' föld, a föld meg az épületnél lévő. A földelés lényege az, hogy tipikusan fémházas készüléknél, ha valami törés, vagy öregedés, kontakthiba, leégés, stb. miatt a fázis a készülékházra jut, akkor mivel a ház a helyi földhöz is kötve van a földelés által, az áramkör egyből záródik és legjobb esetben a biztosíték leold. Ez ugye így sokkal jobb annál, mintha te hozzáérnél a házhoz és rajtad keresztül záródna az áramkör.
Amikor a parkettán állsz, az nagyjából földpotenciálon van, viszont rossz vezető, de annyira nem, hogy téged ne rázzon meg az így záródó áramkör.
Ha a tested vezető (fémes vagy galvanikus) összeköttetésben áll a földdel, és te megfogod a fázist, akkor zárod az áramkört és megrázó "élményben" részesülsz.
Ha viszont jó a szigetelés (vastag gumibakancs,gumiszőnyeg, stb.) akkor csak "megrúg", azaz gyengébben ráz.
Azt még megemlítem, hogy ez csak a hálózatra vonatkozik. Ha te leválasztást készítesz (leválasztó trafó), akkor az áramütéshez a fázis és 0 egyidejű érintése szükséges.
Míg hálózat esetén gyakorlatilag a föld jelenti egyben a nullát is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!