Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen a kén-dioxid valódi...

Milyen a kén-dioxid valódi szerkezete?

Figyelt kérdés

először azt hittem teljesne értem és olyan mint ami ezen a kpen látható:


[link]


aztán ez bekavarta az egészet:


[link]


szoval ez azt jelenti hogy a kémiában a legtöbb egyszerű vegyületnek is több ilyen "resonance structur"-je van?



2013. júl. 12. 16:40
 1/7 anonim ***** válasza:
A rezonáns határszerkezeteket csak egyetemen kell tudni ha kémia szakra mész. Elég bonyolult fogalom. Még emelt érettségin is elfogadják az első linkben rajzolt ábrát.
2013. júl. 12. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 sadam87 ***** válasza:
A rezonancia határszerkezetek nem a molekula tényleges szerkezetét jelölik, hanem azt, hogy a molekula tényleges szerkezete a határszerkezetek közé esik.
2013. júl. 12. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Nem teljesen világos a dolog, elég sokat olvasgatok keresgetek neten kémiás dolgokra és nagyon sokszor egész más dolgokat találok mint a könyvben. ezt a rezonancia szerkezetet sem értem.


de enélkül akkor hogy lehet egyáltalán megérteni az egészet?(a tananyagot)

2013. júl. 12. 19:04
 4/7 anonim ***** válasza:

Erre egy jó mechanikai példa segít:

Képzelj el egy függőleges rugót, amire m tömegű testet helyezünk. Ha megrántjuk a testet lefelé, akkor lesz a testnek egy alsó és egy felső maximális kitérése az egyensúlyi (nyugalmi) állapothoz képest. Ezen maximális kitérésű állapotok a mechanikai példában megfelelnek egy molekula esetében két rezonancia formának (amennyiben csak két rezonancia forma írható föl egy adott molekulára).


A kulcs az idő:

A rugónál könnyen belátható, hogy időátlagban az m tömegű test az egyensúlyi állapot körül tartózkodik a legtöbb időt. Ugyanígy a molekulánál: időátlagban a molekula a rezonancia határformák átlagában tartózkodik legtöbb időt.

Van olyan, hogy adott reakcióban a molekula aktivált állapotára akár 9-11 határszerkezeti forma is felírható, azonban a lényeg ugyanaz: ezek időbeni átlaga képezi megvalósuló LEGVALÓSZÍNŰBB molekulaszerkezetet.

2013. júl. 12. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

*"A rugónál könnyen belátható, hogy időátlagban az m tömegű test az egyensúlyi állapot körül tartózkodik a legtöbb időt."


Mivel ha minél nagyobb a kitérése az m tömegű testnek a nyugalmi álapothoz képest, annál nagyobb visszatérítő erő hat rá, ami a határállapotokról időben igyekszik visszarántani.


Megjegyzés: adott kémiai rendszer egy mechanikai rendszerrel akár párhuzamba is vonható: ezért párhuzamom a tudományos megközelítés feltételeit maximálisan kielégítik: a mechanikai rendszerekben a helyzeti, azaz potenciális energia a hajtóereje a változásoknak, kémiai rendszerekben a kémiai potenciál, azaz a kémiai helyzeti energia.

2013. júl. 12. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Ahogy mechanikai testeknek létezik energiájuk a gravitációs erőtérben, úgy természetesen a kémiai részecskéknek is létezik energiájuk a kémiai erőtérben, ez a kémiai potenciál :).
2013. júl. 12. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a szemléletes példát!
2013. júl. 12. 23:53

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!