Mit jelent az, hogy „nagyobb”. Ez itt a fő kérdés.
Az emberi agy tárolókapacitására különböző számítások vannak, de itt nehéz pontos tényeket mondani. Mindenesetre az internetre kapcsolt gépek tárolókapacitásának összege jóval felülmúlja egy emberi agyét. (Ezért is fordulunk sokszor az internet felé, ha nem tudunk valamit.) De ez kb. olyan kérdés, hogy mi tud többet, egy muslica, vagy egy fizikakönyv vagy egy lexikon? A lexikonban több tudás van, de a lexikon nem képes ezt a tudást alkalmazni. A muslica keveset tud, de tudja a tudását alkalmazni.
Az emberi agy – a Wikipédia szerint – több mint 100 milliárd neuronból áll. Ennyi számítógép ugye nincs az interneten. Persze kérdés, hogy egy neuront mivel is kell összemérni. Egy számítógéppel? Egy logikai kapuval? Vagy mivel? Ha logikai kapuval, akkor az internet a nagyobb hálózat.
Nehezen összehasonlítható a kettő, noha mindkettő hálózat. Egészen más a felépítése, működése. Kicsit olyan a kérdés, hogy melyik a több: egy méter, vagy egy kilogramm?
Az emberi agy adattárolásában kb. 1 billió neuron vesz részt. Minden neuron közel ezer másik neuronnal van összeköttetésben, ez tehát 1 trillió kapcsolatot jelent. Ha egy neuron csak egyetlen adat tárolásában vesz részt, akkor csak néhány gigabyte kapacitással rendelkeznénk. Az hogy azonban egy neuron több másik neuronnal is kapcsolatban áll exponenciálisan növeli a tárolókapacitást, ami így megközelíti a 2,5 petabyte-ot. Ez egy 3 millió órás műsort jelent 3 millió évig játszva.
Nos, döntöttél ?
Igaz, hogy (2010-ben) 'csak' 255 millió weboldal volt, de 2 milliárdan interneteznek, az ő gépeik is az internet része, különböző szolgáltatásokon keresztül feltöltenek (torrenteznek pl.) . Jó kis hálózat az internet is, talán nagyobb hálózat mint az agy, mert egyedül Chuck Norris tudja fejből az internetet :) .
( A yútúbra minden percben 35 órányi videót töltenek fel és naponta 2 milliárd videót néznek meg, nem semmi számok )
Csak megjegyzem, hogy a billió ezerszerese nem a trillió, hanem a billiárd. (magyar elnevezés szerint legalábbis. Az angol eltér ettől és sok félreérthető párhuzam van a kettőben.
Illetve ha egy billió neuronnak egyenként ezer-ezer kapcsolata van, akkor az nem ezer*billió kapcsolat, hanem ezer*billió/2, hiszen minden kapcsolatot kétszer számoltunk a két kapcsolódó neuronnál.
Egyébként az illetékes wiki szerint 100 milliárd (10^11) neuronnak akár egyenként 10ezer (10^4) kapcsolódása is lehet. Persze hogy az összesnek ennyi lenne, az valószínűtlen, de pusztán a gondolatkísérlet kedvéért tegyük fel, hogy így van.
Ez 10^15/2=500 billió kapcsolat.
A világon jelenleg uszkve 1,2 milliárd számítógép van. Sajnos nem találtam erre pontos adatot, de feltételezhetjük, hogy ez csak a személyi számítógépek száma. Igaz, a szerverek hozzáadása a számukban nem, csak a teljesítményükben jelentenek nagy különbséget. Talán nem lényegtelen megjegyezni, hogy a legfejlettebb országokban már több okostelefon és hasonló eszköz (pl tablet) van, mint számítógép.
Alapjában véve én azt gondolom, hogy a számítógép-hálózat nagyságát (az agyhoz viszonyítva) nem gépenként érdemes nézni, hiszen egy gép lehet egy Raspberry Pi éppúgy, mint egy gigaszerver a Googleplexben és azért ezeket nem lehet egy lapon említeni.
Az emberi agy hálózata nyilvánvalóan nagyobb, de szerintem sokkal relevánsabb kérdés, hogy mint adatfeldolgozó hálózat, melyik a nagyobb. Ehhez most nem tudok elég szakirodalmat felvonultatni, neuronokról kéne adatokat nyernünk és akkor lehetne viszonyítani a gépekhez.
Személyes tippem az, hogy a világ számítógépeinek számítási teljesítménye messze nagyobb, mint egy emberi agyé. Tegyük hozzá, az agy már csak azért is hátrányban van, mert az egy "célgép", aminek ráadásul nincsenek univerzális portjai.
Visszatérve az eredeti kérdésre: Az internet szerveződése más, mint az agyé, hiszen az országos hálózatokon belül minden egy fa gráfnak megfelelően osztódik le központokon keresztül, ezzel szemben az agy neuronjait nem kötik ilyen praktikus szabályok. Egy átlag gép tulajdonképpen egy helyi központhoz csatlakozik csak, azon keresztül egy nagyobbhoz és így tovább, ez nagyon kevés kapcsolatot eredményez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!