Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lesz több génje egy...

Hogyan lesz több génje egy egyednek, mint a másiknak?

Figyelt kérdés
Olvasom az evolúcióval kapcsolatos cikkeket,de még mindig nem látom azt,hogy ez hogy történhet. Azt értem,hogy egy elszigetelt populáció mondjuk ezer év múlva más lesz,mint az eredeti ,de hogy lesz több génje?
2013. jún. 21. 11:21
 1/7 anonim ***** válasza:

Ez egy jó kérdés, ebbe még bele se gondoltam eddig. Most így hirtelen a keveredést tudnám elképzelni, mutációt, vagy a sejtosztódás hibáit.

Viszont ezt nem is úgy kell elképzelni, hogy egy egysejtűnek csak néhány kromoszómája van, aztán ahogy összetettebb lesz az élőlény, úgy a kromoszómák száma is nő. Ez ettől teljesen független. Az emberi 23 pár gyakorlatilag egy teljesen átlagos érték, egy kutyának pl 39 pár van, egyes páfrányfajoknak 100 körül, de hallottam már olyan amőbáról is, amiben 100 felett volt a különféle kromoszómák száma.


Ez egy érdekes oldal, csak angol:

[link]

2013. jún. 21. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 hollófernyiges ***** válasza:

Génduplikációval, nem egy ritka eset, elég ha kicsit melléfog a másolóenzim. Nem működő pszeudogénből kb feleannyi van mint rendes, fehérjekódoló fajtából, ami azért brutálisan sok.

[link]

2013. jún. 21. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Igazából azt is problémásnak látom,hogy oké az örökítőanyag sérül,mutáció stb eredménye,de aztán hogy tudja ezt tovább adni?
2013. jún. 21. 11:58
 4/7 anonim ***** válasza:
A mutáció okozta genetikai változatosság öröklődő, így elég könnyen.
2013. jún. 21. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 sadam87 ***** válasza:

Ami mechanizmust alább leírok, az eukarióták esetén működik, prokariótáknál kicsit más a helyzet.

A genomunkban rendszeresen történnek mutációk. A legtöbb pontmutáció, általában nem is jelentős hatásúak, de időről időre bekövetkeznek nagy DNS szakaszokat érintő kromoszómamutációk is. Ezeknek több típusa van, a mi szempontunkból a duplikáció fontos. Ez azt jelenti, hogy a kromoszóma egy szakasza megkettőződik. Ha egy működő gén volt az adott szakaszon, akkor a mutáció után két példányban fog a genomban előfordulni.

Ha nem letális a mutáció, a két példány megmarad. Az eredeti továbbra is be tudja tölteni a szerepét, míg a másikból általában nem működő, ún. pszeudogén lesz (eukariótáknál igen nagy a nem kódoló DNS mérete).

[link]

Mivel így a benne felhalmozódó mutációk nem csökkentik a a fitnesst (az egyed túlélő és szaporodó képességét), ezek a pszeudogének gyorsan tudnak evolválni, változni. Később pedig újra működőképessé válhatnak, immár új funkcióval.

[link]

Az így kialakuló gének géncsaládokat alkotnak, az egyik ismert példa a globin géncaslád.

[link]

2013. jún. 21. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszi! Ez most új kérdéseket szült bennem. Már amit értettem:)
2013. jún. 21. 13:06
 7/7 Platypus ***** válasza:

Növényeknél gyakori, hogy a teljes génkészlet megtöbbszöröződik. A termesztett búza például hat másolatban tartalmazza ugyanazt a kromoszómakészletet(hexaploid). Ezzel szemben a vadbúza csak diploid, azaz összességében harmadannyi génje van csupán. A termesztett búzánál a fölösleges másolatok meg mutálódhatnak össze-vissza anélkül, hogy ez a növény életképességének megártson.


[link]

2013. jún. 21. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!