Miért "pattog" a szénsav?
Feljön a szénsav amikor kinyitom az üveget
a: mert a szénsav az a széndioxid folyékony formája, amit nyomás alá helyeztek, és mikor kinyitom a flakont akkor újra gáz halmazállapotú lesz és ezért áramlik felfele
b: a szénsav reagál a beáramló oxigénnel széndioxiddá és ugyanaz a vége mint az elsőnél..
Nem tudom melyik a jó, bár az elsőnek több értelmét látom.
Ez (a helyes válasz) okozza a pattogást is?
Ha a széndioxid folyékony formában?
a, a "helyes". De pontatlan a fogalmazás.
Az "a" a közelebbi válasz, de nem így van. A szénsav a széndioxid oldott formája (folyékony formája nem is létezik, csak szilárd, ez pedig a szárazjég).
Oldott formában elég instabil, hamar bomlik, tömény oldatot nem is lehet készíteni belőle. Zárt üvegben ami elbomlik, kiszabadul abba a kevés levegős térbe, ami van a palackban. Ez ugye korlátozott, mert le van zárva, így mikor már sok kiáramlott, megnő a nyomás, több nem tud kiáramlani, pedig akarna, mivel nehezen tud oldott állapotban maradni.
Mikor kinyitod, szabad utat adsz neki, gyorsan jó sok oldott co2 elbomlik, felszabadul a gáz. A buborékok pedig a felszínen pattognak. Ennyi.
A gáz halmazállapotú CO2 normál légköri nyomás (1 bar) alatt ‒78,5 °C-on fagy meg, a folyékony halmazállapot kihagyásával. 5,1 bárnál nagyobb nyomáson előállítható viszont folyékony szén-dioxid is.
Cience centerekben szoktak vele szórakozni. Beleöntik bébi palackba a szárazjeget, majd lezárják. És kéz meleggel elkezdik "hevíteni". Kis idő múlva látható a gáz-szilárd-folyékony állapot ami jól szemlélteti a CO2 hármaspontját.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!