Mihez képest 13,7 milliárd éves a világegyetem?
@15:35
Te aztán tényleg nem vagy képben.
Ha nem csak egy stopperóra lenne hanem több akkor ahány stopperóra lenne annyiféle időt mutatna ha egymáshoz képest nem lennének nyugalomban és nem azért mert hibásan működnének, hanem mert az idő minden megfigyelő számára máshogy telik.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
" ahány stopperóra lenne annyiféle időt mutatna ha egymáshoz képest "
igen, tehát az univerzum kora ilyen értelemben pontról pontra változik. Ám ha a stopperóra valamilyen "sima", tömegektől távoli térben van (tehát a lehető leghosszabb időt méri a lehetséges órák közül) rámondhatjuk, hogy az az univerzum életkora.
@10:14
A tömegektől elég távoli térrészen sem egyfajta idő létezik. Különböző ilyen óráknak különböző sajátideje lehet, a tömegektől függetlenül az inerciarendszerek miatt. Azt sem mondhatod hogy akkor legyen egy rögzített helyen az óra, ilyen sem létezik pontosabban interpretáció kérdése, ugyanolyan erővel a helyett egy másik IR-t tekinthetünk nyugvónak kvázi önkényes választás megválasztani hogy mi nyugvó és mi egyenes vonalú egyenletes mozgás.
-------------
" Ám ha a stopperóra valamilyen "sima", tömegektől távoli térben van (tehát a lehető leghosszabb időt méri a lehetséges órák közül) rámondhatjuk, hogy az az univerzum életkora."
Ha kezdeti állapotban is a tömeg jelenléte nélkül mérnénk ezt az egyik hozzászóló úgy fogalmazta hogy "kívülről", akkor végtelen hosszú idő lenne, de ezt már írtam.
Viszont kezdetben nem volt tömegtől távoli hely, az egész univerzum egy végtelenül sűrű pont volt, utána nem egy meglévő térben robbant szét hanem ő "teremtette" a tágulásával a teret az időt és a fizika törvényeit. Első pillanatban akkora volt az egész tér mint egy dióhéj, egy pillanattal később akkora volt mint az egész Tejútrendszer.
-----------------
A másodperc az alapállapotú cézium-133 atom két hiperfinom energiaszintje közötti átmenetnek megfelelő sugárzás 9 192 631 770 periódusának időtartama.
Kezdetben nem is volt cézium atom sőt semmilyen atom.(Akkor mi volt a másodperc egyáltalán?) A fénysebességet egy etalonnak lehet tekinteni mert hiába van minden megfigyelőnek saját ideje a fény sebessége mindegyik számára állandó.Viszont kezdetben sokkal gyorsabb volt a fény, egyesek szerint tíz a huszadikonszor míg mások szerint tíz a hatvanadikonszor volt gyorsabb mint most. Sikamlós terület hogy akkor mi tekinthető időalapnak, akkor nem is használható a relativitáselmélet. Jobban belegondolva az Univerzumon kívülről megfigyelni és mérni az időt ha egyáltalán létezik ilyen nem is lehet illetve fogalmunk sincs mit mérhet valószínű nincs is értelme onnan nézve időről beszélni, illetve egész más értelmet nyer a jelentése, mint teren is időn kívüli megfigyelő, mert az a mi Univerzumunk része. Az Univerzumunktól függetlenül megfigyelve az Univerzumunkat úgy képzelem el hogy minden "egy időben" "egy helyen van", persze csak macskakörömbe értve.
4 dimenziós térbe ahol az egyik dimenziót mi belülről időnek érzékelünk. Ez a 4 D-s tér is valamibe benne van valami topológiai struktúrába ami sok ilyen 4 D-s teret tartalmaz az összes lehetséges eseményt mely terek hol szétválnak hol egyesülhetnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!