#1 röviten és tömören válaszolt a kérdésre, én szeretném ezt kiegészíteni:
Az egyszerűsített Schrödinger egyenletből az elektron energiára:
E = [h^2/8m]*[n^2/a^2]
h Planck állandó
m elektron tömeg
n főkvantumszám
a elektron tartózkodási tér mérete
"Ha az elektron "a" tartózkodási tere növekszik, mind energiája, mind az egyes energiaállapotai közötti különbség csökken."
/Dr. Vincze László: Elméleti szervetlen kémia, Veszprémi Egyetemi Kiadó, 1995./
A glioxál, vagy másik nevén etándial sárga folyadék:
OHC-CHO vagy (CHO)2
Négy atomra kiterjedő elektron delokalizáció (...O=C-C=O...) következtében a megfelelő molekulapályán lévő elektron tartózkodási tere elég nagy ahhoz, hogy már a látható (VIS) tartományba eső fény kvantum (foton) gerjeszteni képes. Emiatt (CHO)2 a "legegyszerűbb színes szerves vegyület" címmel büszkélkedhet.
Bocseszkó a beszólásért...
"Azt hittem a delokalizált elektronrendszer azért alakul ki,mert igy stabilabb,..."
Jól gondoltad, számos molekulát a delokalizációs energia stabilizál. De gerjesztés szempontjából nem az a mérvadó, hogy az elektron milyen energiaszinten van, hanem az, hogy a következő energiaszint milyen "közel" van.
Gondolj például a fémek sáv elméletére: minden elektron minden fématomhoz tartozik, vagyis tartózkodási terük hatalmas mondjuk egy molekulához képest. Ezért olyan közel kerülnek egymáshoz a (külső) elektronok számára hozzáférhető energiaszintek, hogy nem is különítjük el őket, hanem sávként értelmezzük.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!