Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent az áram pozitív,...

Mit jelent az áram pozitív, negatív és zérus sorrendű összetevője?

Figyelt kérdés

A generátorok pozitív sorrendű, azaz szimmetrikus háromfázisú feszültséget állítanak elő, de eddig ezt nem neveztük pozitív sorrendűnek.

Az aszimmetrikus esetben pedig negatív és zérus sorrendről is beszélünk. Ezek az aszimmetrikus összetevők szimmetrizálhatók ennek megvan a matematikai menete.

De akkor egyes szakirodalmak miért írnak arról, hogy a negatív sorrendű áram melegíti pl. a gép forgórészét, ha az a negatív sorrendű áram nem is létezik, mert matematikai kitaláció.

Hogy képzeljem el ezt az egész sorrendi áram dolgot? Minden szakirodalom csak ugyanazt ismétli, így a vektor, úgy a vektor, de felfogni nem vagyok képes. Mire gondoljak ha szakirodalomban arra hivatkoznak hogy zérus sorrendű áramok? Mit kell ez jelentsen számomra?



#negatív #pozitív #zérus sorrend #szimmetrikus összetevők #sorrendi áramok
2013. jún. 2. 16:43
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
19%

Amúgy írtál egy fogalmat, nem tudod észrevetted-e, hogy nem tudod mit jelent:


Reaktancia:

Wikiről hogy elhidd :)

"Váltóáramú áramkörök vizsgálatában a reaktancia az impedancia képzetes részét jelzi, amit az áramkörben lévő kapacitás vagy induktivitás hoz létre."


Na valóban? És tudod-e mi az a képzetes rész? Nyilván tökéletesen biztos vagy abban, amit rosszul tudsz.

"A matematikában az imaginárius egység (vagy képzetes egység) egy olyan szám, melynek négyzete −1. Leggyakrabban i, j vagy a görög ióta betűvel jelölik."


"Az, hogy ez a mesterségesen megalkotott szám létezik-e vagy sem, nem matematikai, hanem filozófiai kérdés. Matematikai szempontból éppen annyira jól definiált fogalom, mint más számok."

2015. jan. 28. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
19%

Vagy pl. a szingrongép 3fázisú kapocszárlata, kifejezhető 3 egyfázisú helyettesítő vázlattal, amiben szubtranziens, tranziens és állandósult áramok folynak. De ez csak 3 állapot, nem azt jelenti, hogy pl. figyelt ott megy a szubtranziens áramösszetevő látod?


Hol tanulsz? Szakközépben?

2015. jan. 28. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
46%

Tessék, itt a válaszod:


Dr. Novothny Ferenctől:


"Egyszerű!

Mond meg neki hogy az anyja tartozik 100 Ft-tal, ő meg az apjának adósa 100 Ft-tal! És kérd meg, hogy mutassa meg a 100 Ft-ját! Most létezik, vagy nem az a 100 Ft!


Egyébként az összetevők mérhetők, és természetesen többféle felbontás is létezik! Olyannyira vannak, hogy egy egész félévben tanuljátok majd alkalmazásukat, számos védelem elméleti alapját képezik! A földben folyó áramok például mind zérus sorrendű áramok!"

2015. jan. 28. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
84%

Jajjaj, Kedves Kandós Válaszadó...

Én is kedvelem a Wikit, de a felületesség a villamos szakmában nem jövedelmez jól.

1. Esetünkben a reaktanciánál például oda van írva, hogy ez a szöveg az angol lap fordítása, és abból kiderül, hogy belevágott a felénél, és kiderül, hogy mikor képezi az impedancia képzetes részét! Azt csak akkor képezi, ha a komplex számokkal dolgozunk. Komplex számokkal meg azért dolgozunk, mert a szinuszos időfüggvényekkel való babrálást és a differenciálegyenleteket egyszerűbb számtannal helyettesíthetjük. Nem érdekel bennünket, hogy mi a komplex szám képzete az emberiség különböző tagjaiban, egy érdekel bennünket, hogy a szinuszos változást reprezentálja. Miként azt Simonyi Károly, a nagy magyar elektro tanár írja.

2. Ami a meddő teljesítményre vonatkozó idézetedet illeti, ott meg látszik a vitalapon, hogy ebbe már belekötött villamos szakember. :) Bele is lehet, mert Karsa Béla író úr kissé furán látta a dolgot, miként a vitalapon olvasható tőle az egész mondat. :) Amiben az áll, hogy van egy negyed periódusra értelmezett, fizikailag értelmezett,valóságos mágnesező teljesítmény. Hogy ugyanez az érték, amit félperiódusra ugyanúgy kap az ember, kétszer akkora hosszra való integrálással, és kettővel osztással, szerinte már nem fizikai, hanem számtani fogalom, hát legyen ez az ő kiváltsága. Félperiódusra integrálásnál ugyan bevezetünk egy abszolút érték-vételt, hiszen különben a lengést figyelembe venné az okos fizika, de nekünk a meddő fogalmánál nem az energiamérleg kell, hanem az, ami melegíti a vezetéket, a vezetéknek meg mindegy, hogy fel- vagy lemágneseződik épp a tekrenc.

Ami meg nem Wiki:

3. Most akkor a #10-ben azt írod, hogy nem mérhető a zérus sorrendű áram, a #13-ban meg azt, hogy az összetevők mérhetőek? :) Le kéne ragadni egyik dolognál. Szerintem nincs igazad, mikor azt írod, hogy csak áramot és feszültséget tudunk mérni. Szerintem mérés az is, amikor például Ferraris fogyasztásmérővel energiát mérünk, ahol már van cos fi-vel való szorzás is a mérőeszközben. Ha pedig az mérés, akkor az összetevők is mérhetőek. :) Már 1930-ban is mérték. :)

4. Megint a fejéhez vágtad valakinek (hogy kinek, az nem derül ki, mert nem alkalmazol megszólítást, ami kissé elhomályosítja a dolgot), hogy a zérus sorrendű áram a földben folyik. Kérdező és én ezt tudjuk. :) Ott írtam a hármasban, olyan formában, hogy a 3 fázisban ugyanaz az áram folyik - abból következik, hogy a földben folyik vissza. (Egyébként ott nem voltam pontos, mert nem mindig sorbakötés van - csak a deltánál. De ezt az egyetlen hibát nem detektáltad. :) )

5. Mondjuk nem értem, mit kívánsz mondani a szinkrongép különböző reaktanciáival. Hogy én nem értem a reaktanciák dolgait, vagy hogy te érted? Én értem.

6. Nem járok szakközépbe. :D Jártam horgászni a Műegyetem rakpartra, mert a Közgáz oldalán nem voltak olyan jó ízűek a halak.

6. Hát igen, felbontás többféle van, bár ezek alapja közös, ezek speciális transzformációk - a rendszer ortogonális, így van az, hogy nem befolyásolják egymást az összetevők. Lásd Iványiné-Vágó: Theoretical foundations of the reduction of the triphase networks to components.

2015. máj. 2. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 A kérdező kommentje:

Lassan már két év eltelt, amióta kérdeztem.

Leállamvizsgáztam és a sors fintora, hogy ilyen tételt kaptam a vizsgán, kettessel átjutottam, de csak mert szóról szóra meg volt tanulva a tétel.

Nem értem azóta sem.


A kezdetekkor azt hittem, hogy van három fázis ami nem egyenlően van leterhelve és abból mindegyik képvisel egy-egy sorrendiséget (pozitív, negatív, zérus).

Aztán a sok olvasgatásból kiderült, hogy nem úgy van. Minden egyes fázis önmagában három összetevőre bontható fel.


Ezt már nem tudom értelmezni. Számora a váltakozó áram egy fűrészmozgásként mozog az adott vezetékben, nem tudom összetevőkre bontani gondolatban, olyan összetevőkre amik ráadásul eltérően viselkednek.

Ismerem az egyenáramú összetevő, az alapharmonikus és a felharmonikus fogalmát.

Tovább nem tudom bontani ismereteim szerint a váltakozó áramot.


"A negatív sorrendű ugyanolyan, csak ami mágneses teret kelt, az ellenkező irányban forog."

Minden áram mágneses teret kelt, ezért ez értelmezhetetlen számomra.


"a zérus sorrendű meg az a hatás, mikor a 3 fázist sorbakötöd"

Itt viszont három fázist említünk. Engem az érdekelne, hogy elkülönítve az "U" fázist, csakis azt vizsgálva mit jelent számomra a zérus sorrend.


Az a baj, hogy minden magyarázat úgy indul, hogy van három aszimmetrikus fázis, aztán egyszercsak már egy adott fázis van és abban három sorrendi áram.

2015. máj. 4. 14:11
 16/26 anonim ***** válasza:
67%

Gratulálok az államvizsgához!

Innentől kezdve a problémáid mennyisége nem, de a jellege megváltozik. :) Jön az Élet. :) Ahol a hétköznapokban az ember kevesebbet Laplace-transzformál - de azért előfordul, hogy kell a szaktudás.

Én csak egy átlagember vagyok, azzal a szerencsétlen természettel megáldva, hogy ami érdekel, annak a mélyére szeretek nézni. A szimmetrikus összetevőket mostanában (mondjuk az elmúlt 10 évben) inkább csak használni szerettem volna, de amire (az egy csillagpontkezeléses kérdés volt), azt adatok hiányában félbehagytam. Viszont amikor olvastalak, elgondolkodtam ennek a témakörnek az oktatásán, elég sokat vadásztam a neten, elég sok anyagom össze is gyűlt (egy részük nem a kérdésed utáni időszakban, hanem "az elmúlt 10 év" alatt; hitted volna, hogy a Vaterán az ember egy ötszázasért beszerzi Wagner és Evans 1933-ban írt könyvét, ami az első könyv alakú értekezés a dologról, vagy előkerül Edith Clarke könyve, amit odakint igen drágán lehetne megvenni, és amit a VEIKI elődje vett meg 53-ban vagy mikor, aztán ki tudja mikor kiselejteztek a könyvtárból) és rá kellett ébrednem, eléggé plottyos. Gyakorlatilag nincs más, minthogy az ember elé vágják a transzformációs egyenleteket. Ezért elkezdtem gondolkodni azon, hogy hogyan lehetne kissé szemléltetni. Haragszom ugyan a ppt-re általában (mert felületességgel párosult az alkalmazása hülye tanácsadó cégek ostoba előadóinál), de el kell ismernem, hogy attól a változattól kezdve, amikor el is tűnik valami, nagyon-nagyon jól lehet használni műszaki dolgokra, mert az adott diáról le lehet takarítani minden, éppen felesleges sallangot, és lehet előre-hátra pörgetni, ha az ember hirtelen elbizonytalanodik, hát visszanéz. No, hát elképzeltem egy ppt-t, amiben a következőek (is?) lettek volna:

- egy látványosan (de általánosan) aszimmetrikus rendszer felbontása a három összetevőre

- ugyanez visszafelé, az összerakása

- pár jellegzetes eset egyik és másik oldalról (egyik oldalról például az aszimmetrikus rendszernél derékszög, fázishiány, akármi milyen összetevőket okoz, a másik oldalról, hogy mondjuk fele akkora amplitúdójú negatív sorrendű rendszer hogyan torzít, ilyesmik)

- a forgó mágneses tér animálva

Még a tervezésben sem jutottam tovább, de legalább, amit írsz, az egy kis visszacsatolás, hogy talán jól gondoltam.

Sajnos, energiáim nem végtelenek, így aztán mindig tolódott a szerkesztés, bár az első két dia vektorai készen vannak. :D Csak ugye a sorrendben bejövés, magyarázat, stb azoknál sem.

2015. máj. 5. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 Trendal válasza:
90%

Mindenekelőtt: a mérnöki létnek a lényege, hogy helyesen megértsük a dolgokat. Végtelenül szomorú, hogy erre egy egyetem vagy főiskola nem fordít gondot :( Tapasztalataim szerint a villamos energetika jegyzetek is nagyon hiányosak és gyengék. Valószínűleg úgy keletkeztek, hogy egy régi és jó minőségű forrásból kiollóztak pár oldalt, de hiányosan, a magyar jegyzetíróknak sajnos ez szokása. (Ez igaz Novothny Ferenc könyvére is.) Az meg külön irritáló, mikor valami ostoba wikipédiáról kimásolt oldalakkal próbálja osztani az észt.


Disclaimer: nem vagyok villamos energetika szakos, az én megértésem ebben a kérdésben nagyon gyenge.


1. Ha van 3 fázisunk, ami szimmetrikusan van terhelve, akkor szerencsénk van, ezt matematikailag jól tudjuk kezelni.

2. Ha nem szimmetrikus a rendszer, mert pl. hibaáramok folynak, akkor matematikailag nehéz az ilyen 120 fokos szögeket bezáró forgó vektorrendszerrel számolni. Ezért próbálunk rá más módot találni.

3. Az aszimmetrikus rendszert egy lineáris transzformációval (dekompozícióval) három ortogonális (független) komponens összegére bontjuk. Méghozzá maradéktalanul, merthogy ez matematikailag lehetséges. Ezek a komponensek önmagukban is háromfázisú vektorrendszerek, de szimmetrikusak, tehát kezelhetők a már ismert módszerekkel.

4. A pozitív sorrendű azt jelenti, hogy a gép forgásának megfelelő, 120 fokonként eltolt 3 fázisú váltakozóáram folyik. Ez a normál szimmetrikus üzem lényege is, tehát ha semmilyen aszimmetria vagy hiba nincs, akkor azzal megegyezik, és a többi komponens 0.

5. A negatív sorrendű is egy 120 fokonként eltolt három fázisú szimmetrikus rendszert ír le, de a forgásiránya ellentétes, mintha 2 fázis meg lenne cserélve. Szemléletesen ez a komponens akkor jelenik meg, ha fázisok közötti hibaáram folyik.

6. A zérus sorrendű összetevő fázisvektorai 0 fokos szöget zárnak be. És mivel mindhárom vektor azonos hosszúságú is, ezért ez a három vektor azonos. Azt az álló, pulzáló váltakozóáramú mezőt írják tehát le, ami mindhárom tekercsben közös, mennyiségben és fázisban is. Csillagkapcsolás esetén ez az áram szükségszerűen a föld felé elfolyó hibaáram lesz, delta esetén a sorba kapcsolt tekercseken folyik körbe periodikusan.

7. Mivel lineáris transzformációról van szó, ezért az megtartja az eredeti aszimmetrikus rendszerünk viselkedését a komponensek lineárkombinációjára. A komponensek pedig külön-külön szimmetrikusak és kezelhetők a szokott számításokkal, aztán a végén csak össze kell adni őket, és megkapjuk az eredeti rendszer viselkedését. Ha pl. a matematikai oldalon az jött ki, hogy zérus sorrendű áram folyik, akkor a valóságban is tapasztalni fogjuk, hogy a tekercsek ohmos ellenállását egy pulzáló, azonos fázisú áram fogja melegíteni. Ha negatív sorrendű komponenssel találkozunk, az meg úgy viselkedik, mintha egy fordított irányban forgó mező próbálná gyengíteni a hasznos mezők hatását. A szuperpozíciójuk kiadja a rendszer tényleges viselkedését.

2018. nov. 12. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:
50%
Hát pont ennyi - és ez - van leírva a villamos művek könyvekben is.
2018. nov. 12. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
52%

"A meddő teljesítmény, akárcsak a látszólagos teljesítmény, nem valóságos fizikai mennyiség..."


Na ezért tartanak itt szegény manapság végző villamosmérnökök, mert ekkora ökörségeket lehet terjeszteni az interneten.

2019. jan. 8. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
100%

Ha hiszed, ha nem, ez a megállapítás Dr. Karsa Béla: Villamos műszerek és mérések, Műszaki Könyvkiadó 1962 című könyvéből került át a Wikibe:

[link]

Nem akartam elhinni, ezért megvettem a Vaterán, de tényleg ezt írja.

Aztán a wikin kifogást emeltem, mondván, vannak más szakemberek is, akik mást mondanak, például Geszti P. Ottó a Villamosenergiarendszerekben, de mivel elvárták volna, hogy prezentáljam, gondoltam, rohadjatok le.

2019. jan. 8. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!