Mit jelent a katalitikus oxidáció?
Továbbá várnám egy elmélet igazolására a válaszotokat.Kálium-tiocianát előállításán gondolkozok egy kísérlethez.Azonban nem igazolja semmi,hogy tényleg elő lehet-e állítani ilyen módon:
1.lépés:hidrogén-cianid előállítása
-Hangyasavba ammóniagázt vezetek.(ammónium-hidroxid is jó?)
A Wikipédia szerint a hidrogén-cianid vízben lassan hidrolizál(ez mit jelent?),hangyasavvá és ammóniává alakul.Elvileg ez a reakció megfordítható,vagyis ha
HCN + H2O = HCOOH + NH3
akkor
HCOOH + NH3 = HCN + H2O.
2.lépés:Kálium-cianiddá alakítás.
-Ebben szinte biztos vagyok:hidrogén-cianid kálium-hidroxiddal való közömbösítés:
HCN + KOH = KCN + H2O.
3.lépés:Kálium-cianid vízzel való egybeolvasztása.
-A 2.lépésben a KCN-t oldat formájában kapom meg.
Ki kéne kristályosítanom,vagy az oldatba folyékony ként csepegtetve is az lesz az eredmény?
8 KCN + S8 = 8 KSCN.
Akinek van türelme ezt a szöveget végigolvasni,és tud hasznos információval szolgálni,annak nagyon megköszönöm. :) UI: A katalitikus oxidációt a hidrogén-cianid másik előállításához kérdeztem.Itt van pár link:
Helló! Tanultam valamennyit ilyesmiről, de már sajnos megkopott kicsit. Azért megpróbáltam feleleveníteni, amit tudtam.
A katalitikus oxidáció annyit jelent, hogy katalizátor jelenlétében, annak segítségével oxidálják az adott anyagot. Az angol wiki szerint platina katalizátor és 1200 °C kell a hidrogén-cianid katalitikus oxidációval történő előállításához, szóval otthon nem biztos, hogy könnyű megoldani.
(Egyébként a hidrogén-cianid nagyon mérgező, és elég illékony, szóval csak jól működő elszívó fülke alatt szabad vele dolgozni!)
Az első lépésben leírt reakcióról a wikin azt írják, hogy működik, csak erős vízelvonószer (pl. foszfor-pentoxid) kell hozzá. De itt én is a wikire hagyatkozok. Az, hogy ammónia gázt vezetsz bele, vagy ammónia-oldatot használsz,
mindegy.
A második lépés tiszta sor.
A harmadik lépésben leírt reakció lehet, hogy csak olvadék állapotban működik (legalábbis a kén nem nagyon oldódik vízben), de ebben sem vagyok biztos.
Mi annó szervetlen laboron csináltunk cianidból tiocianátot, de sajna nem nagyon emlékszem, hogyan, talán tioszulfáttal. CN− + (S2O3)2- → SCN− + (SO3)2-
* a zárójelen kívül a töltés van
Szóval ennyit tudok hozzászólni, remélem, azért tudtam segíteni. Ha cianidokkal dolgozol, mindenképpen legél nagon óvatos!
És, hogy a másik kérdésedre is válaszoljak, azért csak most válaszoltam, mert eddig nem láttam a kérdést. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!